Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Tajemnicza choroba atakuje mózg. Lekarze nie mają na nią lekarstwa

174
Podziel się:

Kanadyjscy lekarze odnotowali niepokojące objawy u 43 pacjentów. Mogą wskazywać na pojawienie się nowej choroby mózgu. Schorzenie wywołuje m.in. utratę pamięci oraz halucynacje.

Tajemnicza choroba atakuje mózg. Lekarze nie mają na nią lekarstwa
Nowa choroba ma rozprzestrzeniać się w Kanadzie. Lekarze nie wiedzą, co się dzieje (Getty Images, Laura Lezza)

Przypadki nowej choroby odkryto w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik. U wszystkich osób potwierdzono te same objawy o podłożu neurologicznym. To m.in. utrata pamięci, halucynacje oraz atrofia mięśni.

Tajemnicza choroba. Lekarze nie wiedzą, co dotyka pacjentów

Brytyjski "The Guardian" donosi, że jak dotąd nie są znane przyczyny występowania u pacjentów wymienionych objawów. Lekarze uważają, że najprawdopodobniej jest to nowa choroba. Dodają jednak, że przy tak małej liczbie przypadków "jest więcej pytań, niż odpowiedzi".

Początkowo informacje o nowym schorzeniu były trzymane w tajemnicy. O sprawie dziennikarze "Guardiana" dowiedzieli się dzięki ujawnieniu treści notatki sporządzonej przez jedną z lokalnych agencji zdrowia. 

Według notki, występujące objawy mogą być podobne do tych, które pojawiają się w przypadku choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD). To rzadka, śmiertelna choroba mózgu wywoływana przez priony, czyli nieprawidłowe białka. Zlecone badania przesiewowe nie wykazały jednak związku z CJD.

Współpracujemy z różnymi grupami krajowymi i ekspertami; jednak w tej chwili nie zidentyfikowano wyraźnej przyczyny – głosi treść komunikatu ujawnionego przez "Guardiana".

Nowa choroba w Kanadzie. Lekarze szukają przyczyny

Większość chorych miała skarżyć się na skurcze, bóle i złe samopoczucie. Zespół naukowców stara się ustalić, co jest przyczyną schorzenia. Według neurologa dr Aliera Marrero, choroba może mieć podłoże depresyjne.

Nie mamy dowodów na to, że jest to choroba prionowa – powiedział.

Po około 18-36 miesiącach u pacjentów zaczynały pojawiać się zaburzenia funkcji poznawczych. Niektórzy cierpieli także na zanik mięśni, ślinienie się oraz szczękanie zębami. Kilka osób zgłaszało, że ma halucynacje.

Przypadki nowego schorzenia potwierdzono dotychczas tylko w Kanadzie. Choroba występuje głównie na półwyspie Acadian. To słabo zaludniony region prowincji Nowy Brunszwik.

W 2015 roku potwierdzono jeden przypadek nowego schorzenia. W 2019 roku było ich już 11, zaś w ubiegłym roku wykryto 24 zachorowania. Lekarze i pracownicy medyczni nie podają szczegółowych danych na temat pacjentów. Potwierdzono natomiast pięć zgonów mających związek z chorobą.

Obejrzyj także: Tajemnicza choroba znaleziona w szkieletach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(174)
Antygona Toru...
10 miesięcy temu
No I jeszcze HSV encephalitis zanim widać w NMR Charakterystyka halucynacji
Antygona Toru...
10 miesięcy temu
Drodzy Chrześcijanie Ciągłe poczucie winy.... Ciągłe spowiedzi z raz odpuszczonych grzechów. Skrupulanctwo, dobry ksiądz mówił, prawda? Do notariusza, testować swoim dzieciom i wnukom. Można na schronisko dla zwierząt.
Antygona Toru...
10 miesięcy temu
Za straszne życie i śmierć z powodu Basalioma Light Net i Blue Light Net.... Dobrze że kolczatka zaciągnięta na sztywno bo śrubokrętem zrobię jamę w piramidzie kości skroniowej Za umieranie bez świadomości umierania, Kulczyk investments SA .... Piekło kwantowe szykować się
Antygona Toru...
10 miesięcy temu
Jakby RMF FM z kilakiem w placie czołowym było za mało
Duch1
12 miesięcy temu
To napewno covid 21
Karla
rok temu
Straszenie ciąg dalszy!!!!! A swoją drogą ciekawe czy te osoby były szczepionka na Cowid?bo jeśli byli szczepini to mogę w to uwierzyć ze maja taka objawy.
łola
rok temu
albo ktoś próbuje nas wykończyć albo sami się wykańczamy wszytkim co szkodliwe i zatrute czyli powietrze ,żywność , opakowania,farby,kosmetyki ........
łola
rok temu
albo ktoś próbuje nas wykończyć albo sami się wykańczamy wszytkim co szkodliwe i zatrute czyli powietrze ,żywność , opakowania,farby,kosmetyki ........
St.kapral
rok temu
Dziś nie ma tajemniczych chorób !! dziś wszystkie choroby to Cowid
St.kapral
rok temu
Dziś nie ma tajemniczych chorób !! dziś wszystkie choroby to Cowid
qqryq
rok temu
Chorzy byli wcześniej zaszczepieni czy nie?
Seti
rok temu
W Polsce nigdy tego nie wykryją. Nasza Narodowa Służba Zdrowia tropi LGBT+, a nie jakieś kanadyjskie wymysły
pkp
rok temu
straszcie straszcie ludzi zaszczujcie ich nagle wszystko nowe nowe choroby wcześniej była sielanka teraz zaszczucie tylko jednolity rząd temu zaradzi
spirytus mome...
rok temu
a to nic nowego atakuje tylko politykow i naukowcow czego skutki widzimy co dnia sczegulnie od roku maja skleroze i czuja sie oslami co niektorzy tagrze upodabniaja sie do malp czlekopodobny szczegulnie ci co podziwiaja tecze. dzieki Bogu jestem tylko informatikiem nie mosze sie zbytnio obawiac chociaz kto wie??
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić