Angelika Karpińska| 

Tajemnicze odkrycie w Rosji. NASA nie wie, co się dzieje

202

Naukowcy z NASA odkryli w północnej Rosji wzgórza, które marszczą się w paski. Są zdumieni tym odkryciem i na razie nie są w stanie wyjaśnić tajemniczego zjawiska.

Tajemnicze odkrycie w Rosji. NASA nie wie, co się dzieje
Wirujące wzgórza w Rosji (NASA)

Naukowcy z NASA dokonali niezwykłego odkrycia w pobliżu rzeki Marcha na Arktycznej Syberii. Nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego wzgórza marszczą się w paski.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tajemnicze zjawisko widoczne jest na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez Landsat 8. Zaobserwowano je podczas wszystkich czterech pór roku, ale najbardziej widoczne jest zimą, kiedy kontrastuje ze śniegiem.

Teorie dotyczące tajemniczego zjawiska

Kilku ekspertów przedstawiło NASA sprzeczne teorie dotyczące zjawiska. Jedna zakłada, że ma związek z wieczną zmarzliną. Płaty ziemi przez ciągłe zamrażanie, rozmrażanie i ponownie zamrażanie, przybierają dziwne okrągłe lub prążkowane wzory. Jednak inne przykłady tego zjawiska mają zwykle znacznie mniejszą skalę niż paski widoczne na Syberii.

Innym możliwym wyjaśnieniem jest erozja. Thomas Crafford, geolog z US Geological Survey, powiedział NASA, że pasy przypominają wzór w skałach osadowych. Zdaniem NASA to wiarygodne wyjaśnienie, ale dopóki nie będzie można zbadać tego z bliska, ciężko to udowodnić.

Zobacz także: Tak brzmi wiatr na Marsie. NASA udostępnia niesamowite nagranie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić