Wróć na
NM
|

Tajemnicze zachowanie orek. Alarm u wybrzeży Hiszpanii

25
Podziel się

Naukowcy otrzymali wiele telefonów od zaniepokojonych ludzi, którzy skarżyli się na orki atakujące łodzie i żaglówki. Od Cieśniny Gibraltarskiej aż do Galicji można natknąć się na agresywne orki, które grasują po tamtejszych wodach.

Tajemnicze zachowanie orek. Alarm u wybrzeży Hiszpanii
(Getty Images, Pixabay)
bCYuEdtx

W ostatnich tygodniach wiele osób skarżyło się naukowcom, że byli świadkami agresywnego ataku orek, niszczących łodzie i żaglówki - informuje The Guardian. Orki, grasujące u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii, nigdy wcześniej nie zachowywały się tak agresywnie. Jak twierdzą znawcy gatunku pływającego po tamtejszych wodach - to spokojne zwierzęta, więc ich nietypowe zachowanie budzi wśród badaczy ogromne zaciekawienie i niepokój.

Taka sytuacja nie miała miejsca w przeszłości jeszcze nigdy - twierdzą biolodzy. W przeszłości nigdy nie dochodziło do ataków orek wokół Cieśniny Gibraltarskiej.

bCYuEdtz

Orcas damage Spanish naval yacht: 'It broke the rudder!'

Orki atakują. Niszczą i wywracają łodzie

Jeden z ostatnich incydentów to prośba o pomoc skierowana do straży wybrzeża, o którą poprosiła załoga francuskiego statku. Mało brakowało, aby 30 sierpnia doszło do katastrofy jednostki, którą taranowały orki. Uderzały w rufę, a załoga nie była w stanie odpędzić zwierząt.

29 lipca orki zniszczyły długą na 46 stóp łódź w Cape Trafalgar. Dziewięć orek przewróciło ją, a następnie wyrwało części płetw sterowych.

bCYuEdtF

Kilka dni temu w A Coruna długa na 36 stóp łódź taranowana była przez orki przez około godzinę. W tym czasie silne uderzenie załoga poczuła aż 15 razy. Ostatecznie zniszczona została rufa i płetwy sterowe. Uszkodzenia sprawiły, że łódź musiała zostać odholowana na ląd.

Straż przybrzeżna, a także naukowcy apelują do wszystkich podróżujących, aby uważali na orki. Choć zwierzęta te zwykle nie są groźne dla łodzi i załóg, to jednak gatunek przebywający w tamtych rejonach czuje się najprawdopodobniej zagrożony i broni się, atakując.

Polowanie na humbaka u wybrzeży Australii. Stado orek osaczyło wieloryba

bCYuEdua
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(25)
kody
7 dni temu
Orki są inteligentne. Szybko powiązały ze sobą obecność łodzi i brak ryb do jedzenia, więc się bronią.
osa,,,
7 dni temu
pewnie wody sa puste od pokarmu i tylko plastyk pływa , głodne to złe i wiedza kogo za to winić
gosc
7 dni temu
Przyroda się budzi - "Ptaki" Hitchcock
bCYuEdub
doniek
7 dni temu
Niech ludzie więcej ryb wyławiają z oceanów i zatruwaja środowisko orki są inteligentne a ludzie są najłatwiejszym pożywieniem
Faaaz
7 dni temu
Wine ponosi zachodni system sonarow aktywnych, ktore pozakladano niedawno tamze oraz plywajace w tym akwenie zachodnie jednostki bojowe, zwlaszcza amerykanskie okrety podwodne, ktore maja bardzo silne instalacje sonarowe. Przez to zwierzeta wariuja, zwlaszcza walenie. Z dwa tygodnie temu byl artykul, gdzies kolo Francji na brzeg powyskakiwaly zdezorientowane delfiny, wiele z nich padlo. To wina sonarow zachodnich okretow.
Najnowsze komentarze (25)
lol
5 dni temu
Tak się kończy wyłowienie ich jedzenia.
Rolnik
5 dni temu
Potwierdzam, że to prawda. W naszej wsi już dwóch rolników pobili.
db,
5 dni temu
To wina ludzi niszczymy wszystko
Ewa
6 dni temu
Pary w obrębie tej samej grupy i błędy genetyczne, w tym nasilona agresja, powoduje ataki na lodzie, bo to coś innego. Za dużo orek i brakuje im pokarmu.
IQ IQ
6 dni temu
Ja myślę że ktoś z łodzi żabił młode i teraz próbują je odzyskać
janek
6 dni temu
może zwiastuja jakis kataklizm
janek
6 dni temu
może zwiastuja jakis kataklizm
zxp
6 dni temu
czy już przestał obowiązywać Układ Jednostek i Miar SI ?
bCYuEdtT
Dokladnie
6 dni temu
To są strasznie inteligentne zwierzęta...i okrutne podczas polowań.widzialam dokument, w którym męczą matkę wieloryba, chyba humbaka, po to by uprowadzić i w końcu zabić jej cielaka. Ciężko było to oglądać.
Siwyjon
6 dni temu
Odpowiedz prosta za mało pokarmu
zoomearth
6 dni temu
5G smażą na małym ogniem, zwierzęta bardziej wrażliwe wcześniej niż my reagują agresją
George
6 dni temu
Może dajcie im po prostu spokój!
lejdi
6 dni temu
i dobrze, niech natura powoli sama wypędza ludzi z miejsc gdzie nie musza być i nie powinni. bo wszystko zniszczymy.
Konik
6 dni temu
No i dobrze karma wraca!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić