o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Tajemniczy pogrzeb kard. Gulbinowicza. Odszedł w atmosferze skandalu

11
Podziel się

W poniedziałek odbył się pogrzeb kard. Henryka Gulbinowicza. Przed śmiercią pozbawiono duchownego przywileju pochówku w katedrze. Duchowny w wielkiej tajemnicy został pochowany w rodzinnym grobowcu w Olsztynie.

Tajemniczy pogrzeb kard. Gulbinowicza. Odszedł w atmosferze skandalu
W poniedziałek odbył się pogrzeb kard. Henryka Gulbinowicza. (PAP)
bELzanFh

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada. Ciało 97-letniego metropolity wrocławskiego złożono w rodzinnym grobowcu na cmentarzu komunalnym w Olsztynie 23 listopada. Pogrzeb odbył się w wielkiej tajemnicy. W ceremonii wzięły udział tylko najbliższe osoby.

Od kiedy pojawiła się informacja o śmierci kardynała, to zaczęto podejrzewać, że pogrzeb Gulbinowicza będzie owiany tajemnicą. Archidiecezja wrocławska w komunikacie przekazała, że "zgodnie z wolą rodziny śp. księdza kardynała uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską".

bELzanFj

W poniedziałek urna z prochami kardynała została złożona w rodzinnym grobowcu, gdzie spoczywają m.in. rodzice duchownego. Nazwisko abp. Gulbinowicza nie pojawiło się jednak ani na tabliczce, ani na wieńcach pogrzebowych.

Wieloletni metropolita wrocławski na początku listopada został ukarany przez Watykan w związku z oskarżeniami dotyczącymi molestowania seksualnego. Kardynał otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich.

Gulbinowicz został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Radni miejscy z Wrocławia i Białegostoku odebrali kardynałowi tytuł Honorowego Obywatela tych miast.

bELzanFp
Zobacz także: "Don Stanislao". Burza po filmie o kard. Stanisławie Dziwiszu. Mocny komentarz Leszka Millera
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELzanFK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Franek
11 miesięcy temu
Ta cała burza w sprawie Henryka Gulbinowicza wkrótce ucichnie.Ze strony rodziny to było najlepsze posunięcie w sprawie pochówku aczkolwiek należał mu się pogrzeb państwowy z honorami Orła Białego.Jego przyjaciele zawiedli w ostatnich chwilach życia.W historii kościoła na Śląsku pozostanie jako wielce zasłużony dla polskości obok administratora Lagosza i innych kapłanów ze wschodu.
Tor
11 miesięcy temu
Jak łatwo teraz idzie wszystkim wieszać psy na całym kościele,a czy pedofili nie ma w szkołach,przedszkolach, domach dziecka?Czy nie ma sędziów polityków i innych niby zwykłych ludzi znęcających i molestujących dzieci?Uważacie się za mądrych uczonych a powiedżcie ilu głodnych nakarmił:CARITAS;organizacja kościelna,a ilu Wasza liderka Lempart?A daliście jej już półtora miliona,dużo dzieci by nakarmiła,ale przecież Ona woli psy bo dzieci nie lubi
AAAAAAAA
11 miesięcy temu
Oni wszyscy czarni odejdą w oparach skandalu.
bELzanFL
ks. Zwieracze
11 miesięcy temu
Zgadza się. Na jego pogrzebie było zaś tylko grono jego najwierniejszych partnerów, których przez cały swój święty pontyfikat, miał niemało. Gdyby wszyscy mieli przyjść, to byłoby ich więcej, niż na pogrzebie Bieruta.
Rob
11 miesięcy temu
Dlaczego wszyscy piszą kardynał Gulbinowicz? Przecież pozbawiono go tytułów.
Oburzona
11 miesięcy temu
Byłam tam dzisiaj- widziałam ten grób i uważam, że to wielki wstyd dla naszego miasta. Miejsce- wchodząc na cmentarz od ulicy Erdmanowej -od razu w prawo, nigdzie nie skręcać i grób będzie po lewej stronie przy drodze(zanim się dojdzie do ģłównej alei cmentarza).Jako olsztynianka nie życzę sobie na moim cmentarzu kogoś tak skompromitowanego.
Arek 69
11 miesięcy temu
Ludzie nie oceniajcie nie wymyślajcie tylko Bóg może go ocenić co zrobił źle lub dobrze ...
TUI
11 miesięcy temu
Biuro Turystyczne TUI organizuje dla polskich katolików pielgrzymki do Dominikany śladami Arcybiskupa Wesołowskiego i księdza Gila.
dywan pis
11 miesięcy temu
NATOMIAST W REJESTRZE ZIOBRY NADAL NIE MA KSIĘŻY.
nick
11 miesięcy temu
cicho-sza w tajemnicy jakie to kościelne, pozbawiać ich wszelkich tytułów i majątków, traktować jak zwykłych przestępców seksualnych,piekło pełne takich kardynalsów
angel
11 miesięcy temu
Diabły się chwalą, że JP II mają u siebie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić