Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Tak Kadyrow doszedł do władzy. Wielka pomoc Putina

Ponad dwie dekady demu rodzina Kadyrowów doszła do władzy w Czeczeni, dzięki Władimirowi Putinowi. W zamian za posłuszeństwo, ojciec Ramzana otrzymał pięć milionów dolarów w gotówce oraz dom w Soczi.

Tak Kadyrow doszedł do władzy. Wielka pomoc Putina
Tak Kadyrow doszedł do władzy. Wielka pomoc Putina (Telegram)

Rodzina Kadyrowów doszła do władzy w Czeczenii w 1999 r. Wraz z wybuchem drugiej wojny czeczeńskiej Kreml zaczął wyłaniać na stanowiska kierownicze administracji prorosyjskiej kandydatów, którzy nie nalegali na oddzielenie republiki od Rosji.

Ważną rolę odegrał w tym Movladi "Ruslan" Atlangeriev, zwerbowany przez FSB złodziej, przywódca grupy przestępczej Lazan.

Pisząc wprost, Władimir Putin przekupił Czeczenów, aby ci stali po jego stronie. Achmat Kadyrow, który wcześniej wypowiedział Rosji dżihad (świętą wojnę), zgodził się objąć stanowisko szefa administracji Czeczenii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Generał o kulisach w USA. Zaskakująca ocena

W zamian za lojalność wobec Kremla władze rosyjskie zaoferowały kandydatom na szefa Czeczenii pięć milionów dolarów w gotówce czy dom w Soczi. Achmat Kadyrow otrzymał w prezencie od Putina nie tylko całą Czeczenię, ale także dywanik modlitewny, z którego był później szczególnie dumny

W 2003 roku Kadyrow wygrał wybory prezydenckie w Czeczenii. Jak wynika ze śledztwa, w tych wyborach Kreml był gotowy przekupić innych kandydatów (w szczególności biznesmena Malika Saidullaewa), aby nie zakłócali zwycięstwa Kadyrowa.

Ramzan Kadyrow z kolei, najmłodszy i ukochany syn Achmata Kadyrowa, od 2000 r. służy jako dowódca oddziału zbrojnego swojego ojca, pomagając FSB w poszukiwaniach zwolenników separatystów w Czeczenii.

Konflikt z Putinem. Zginął ojciec Ramzana

9 maja 2004 r. Achmat Kadyrow, który zaczął mieć spory z Kremlem, zginął w eksplozji podczas parady na stadionie Dynama w Groznym. Bombę podłożono bezpośrednio pod siedzeniem zajmowanym przez Kadyrowa seniora.

Zginął także szef Rady Państwa Czeczenii Chusein Isajew, który siedział na lewo od Kadyrowa, a ranny został dowódca armii rosyjskiej na Kaukazie, generał Walerij Baranow, siedzący po prawej stronie.

Ramzan Kadyrow tego dnia nie był u ojca, ale w Moskwie. Putin natychmiast go przyjął i złożył kondolencje. Według byłego urzędnika w Moskwie to właśnie podczas tego spotkania Putin dał jasno do zrozumienia Ramzanowi Kadyrowowi, że to on będzie kolejnym przywódcą Czeczenii.

Kreml okazuje wielką cierpliwość wobec wybryków czeczeńskich władz. Przymyka oko na masowe pozasądowe zabójstwa na rosyjskich obywatelach, toleruje morderców i porywaczy, którzy krążą po całym kraju, eliminując ludzi, którzy podpadli Kadyrowowi.

Pozwala na istnienie obozów koncentracyjnych, do których trafiają ci, którzy narazili się władzom. Sprawców przestępstw, które aprobuje władza, nie spotykają żadne kary. Co więcej, nawet organy śledcze federacji nie mają praktycznie wstępu na teren republiki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić