Tak Putin "upokorzył" Xi Jinpinga. Były ambasador nie ma wątpliwości

Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji, uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin zlekceważył i upokorzył przywódcę Chin Xi Jinpinga, stacjonując broń jądrową na Białorusi po tym, jak obaj zgodzili się nie rozmieszczać broni jądrowej poza terytoriami swoich państw.

Tak Putin "upokorzył" Xi Jinpinga. Były ambasador nie ma wątpliwości
Xi Jinping i Władimir Putin (Getty Images, Contributor#8523328)

W sobotę rosyjski dyktator Władimir Putin oświadczył, że jego kraj zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według prezydenta Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

"Upokorzyli Xi Jinpinga"

Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji, napisał na Twitterze, że zarówno Putin, jak i [prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w ten sposób upokorzyli chińskiego przywódcę, który przyjeżdżał do Moskwy w zeszłym tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wstrzymali ruch na autostradzie. Kierowcy zobaczyli HIMARS-y w akcji
Pamiętajcie, Łukaszenkę zaproszono na wizytę państwową w Chinach. Xi właśnie przyjechał do Moskwy. Nie mogę sobie wyobrazić, że ta decyzja [Putina] zostanie dobrze przyjęta w Pekinie – napisał McFaul na Twitterze w niedzielę.

Putin podpisał oświadczenie z Xi Jingpingiem, potem go zignorował

Dyplomata odniósł się do niedawnej wizyty Łukaszenki w Chinach, podczas której białoruski dyktator rozmawiał z Xi o wojnie na Ukrainie. Chiny, jeden z najsilniejszych sojuszników Rosji, od dawna deklarują neutralność w wojnie na Ukrainie, a nawet złożyły w lutym propozycję zawieszenia broni i rozmów pokojowych.

Jednak Państwo Środka również wielokrotnie mówiło o swoim partnerstwie z Rosją "bez ograniczeń" i odmawiały nazywania wojny na Ukrainie inwazją. Kilka dni przed decyzją Putina Moskwa i Pekin wydały wspólne oświadczenie w sprawie rozmieszczenia broni jądrowej za granicą, jednak zostało ono zignorowane.

Wszystkim mocarstwom nuklearnym nie wolno rozmieszczać broni nuklearnej poza terytoriami swoich krajów i muszą one wycofać wszelką broń nuklearną rozmieszczoną za granicą – głosiło oświadczenie.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić