Zmiany na rosyjskiej kolei. Nie chcą "kierunku kijowskiego"

Kijowski kierunek Kolei Moskiewskiej zostanie zmieniony na kałuski - przekazały władze Moskwy. Oficjalną przyczyną jest "uproszczenie nawigacji pasażerów", może to jednak być związane z próbą unikania słów związanych z Ukrainą w Rosji.

Zmiany na rosyjskiej kolei. Nie chcą "kierunku kijowskiego"
Dworzec Moskwa Kijowska (Wikimedia Commons)

Władze Moskwy postanowili nazwać czwartą kolejową średnicę centralną "kałusko-nowogrodzką", a nie "kijowską", jak było to wcześniej. W związku z tym ten odcinek Kolei Moskiewskiej już nie będzie się nazywał kijowskim, a kałuskim.

"Kierunek kijowski" znika

Departament transportu Moskwy mówi, że ta decyzja wiąże się z "uproszczeniem nawigacji dla pasażerów". Jednak czwarta średnica, która zostanie uruchomiona w 2023 r., od zawsze nosiła nazwy miast, do których prowadzi ta linia kolejowa - m.in. Kijów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Samolot idealny". Nowe wzmocnienie Ukrainy
Do wyznaczenia nowej średnicy wybrano miasta w najbliższych regionach, ponieważ są to podmiejskie, a nie krajowe przewozy kolejowe – tłumaczyła służba prasowa departamentu.

Linia prowadzi na Ukrainę

To jedyna moskiewska średnica kolejowa, która zmieniła nazwę - inne zachowały stare. Agencja TASS dowiedziała się, że w tej chwili nie jest jednak planowana zmiana nazwy dworca Moskwa-Kijowska i stacji metra przy nim.

Kijowski kierunek Kolei Moskiewskiej to linia na południowy zachód od Moskwy, która prowadzi od Dworca Kijowskiego przez Briańsk do punktu kontrolnego Zernowe na granicy z Ukrainą.

Unikają słowa Ukraina

Długość głównego biegu linii przekracza 500 kilometrów. Według TASS władze Moskwy zaczęły nazywać Kijów kierunkiem Kaługa od stycznia 2023 roku, ale o zmianie nazwy nie informowano wcześniej.

Jak donosi Mediazona, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Rosji coraz częściej mówi się o unikaniu słowa Ukraina i wszystkiego, co jest związane z tym krajem. Np. w niektórych podręcznikach szkolnych istnieje zakaz używania słów "Ukraina" i "Kijów".

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić