Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Tak wygląda teraz kolejka na Mount Everest. Zaczęło się na dobre

51

W sieci krążą niesamowite nagrania. Widać na nich setki ludzi wspinających się na Mount Everest. Wszyscy ustawieni w kolejce, czekają na szansę wejścia na szczyt. Na najwyższej górze świata właśnie rozpoczął się na dobre sezon. Rekord na świecie dzierży Nepalczyk, który na szczycie właśnie stanął 30 raz.

Tak wygląda teraz kolejka na Mount Everest. Zaczęło się na dobre
Kolejka na Mount Everest jest niezwykle długa (Everest Today, X)

Mount Everest jest najwyższym szczytem na Ziemi. Jego oficjalna wysokość to 8849 metrów nad poziomem morza. Ośmiotysięcznik położony jest w Himalajach na granicy Nepalu i Tybetu. W tym roku minie 71 lat od pierwszego zdobycia. W 1953 roku dokonali tego Edmund Hillary z Nowej Zelandii i Tenzing Norgay, przewodnik z Nepalu.

Coś, co kiedyś było niezwykłym wyczynem, teraz jest tak na prawdę codziennością. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w tym sezonie wspinaczkowym, Mount Everest od nepalskiej strony zdobyło ponad 450 osób.

"Everest Today", portal zajmujący się wspinaczkami w rejonie najwyższego ośmiotysięcznika zamieścił wyjątkowe nagranie w serwisie X. Widać na nim kilkaset osób podążających gęsiego. Wszyscy chcą wejść na sam szczyt. Używają do tego specjalnej liny sięgającej 100 metrów. Wszystko ze względu na znajdującą się w tym miejscu skałę osadową z piaskowca. Wówczas raki uderzają w twardą skałę podczas wspinaczki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polsce nie ma już naruszeń praworządności? "Są inne metody kontroli"

Rekordy i wypadku w drodze na Mount Everest

O tym, że najwyższą górę świata obecnie pokonuje wiele osób, może świadczyć przykład Nepalczyka Kami Rity Sherpy. Himalaista po raz 30 zdobył najwyższy ośmiotysięcznik i jest rekordzistą pod tym względem. W zeszłym roku ta sztuka udała mu się dwukrotnie. Po raz pierwszy udało mu się to 30 lat temu.

Warto dodać, że w tym tygodniu górę udało zdobyć się również Polakowi. To znany youtuber Jakub Patecki. Jego wejście zostało opóźnione przez wypadek na trasie. Wszedł również później niż planował ze względu na... kolejki. Dotychczas życie na Mount Everest straciło ponad 300 wspinaczy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kolejka na Mount Everest. Tak nagranie komentują internauci

Internauci od razu zaczęli komentować nagranie. Wielu uważa, że śmiałkowie podchodzą do góry bez szacunku, z kolei władze powinny wprowadzić ograniczenia i limity.

"Zdecydowanie jedno z ostatnich miejsc, w których spodziewałbym się kolejki", "Tutaj może nastąpić katastrofa", "Mam nadzieję, że wszyscy wrócą", "Radość ze wspinaczki zniknęła".

Wejście na szczyt od strony Nepalu to koszt nawet 30 tysięcy dolarów. Takich pozwoleń władze wydają nawet 900 rocznie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić