Maja Budka| 
aktualizacja 

Ruszyła ogólnopolska akcja policji. Tyle zł może kosztować zapominalstwo

153

Wraz z początkiem października Polska Policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa pieszych. Dotyczy ona obowiązku noszenia odblasków. W niektórych sytuacjach za jego brak grozi mandat.

Ruszyła ogólnopolska akcja policji. Tyle zł może kosztować zapominalstwo
Akcje policji przypominające pieszym o konieczności bycia widocznym i noszenia na drodze odblasków, przeprowadzane są cyklicznie w całej Polsce. (Lubuska policja)

Rusza policyjna akcja "Świeć przykładem". Kiedy mamy obowiązek nosić odblaski?

Nadeszła jesień, co oznacza, że dzień będzie trwał coraz krócej, a za oknem szybciej będzie robiło się ciemno. To trudne miesiące pod względem warunków drogowych. W tym czasie korzystanie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Krótszy dzień i ciemność na drogach stwarzają zagrożenie dla pieszych, szczególnie tych, którzy muszą poruszać się poboczami dróg lub jezdnią poza obszarem zabudowanym. Jak radzi sobie z tym Polska Policja?

Od 1 października mundurowi wznawiają akcję "Świeć Przykładem". Ma ona zachęcać pieszych do noszenia odblasków zawsze, gdy warunki na drogach stają się bardziej wymagające. Warto jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach noszenie odblasków jest obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

"Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego", można przeczytać w komunikacie policyjnej akcji.

Obowiązek noszenia odblasków. Co grozi za jego brak?

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski są obowiązkowe także dla pieszych prowadzących poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Co grozi za brak elementu odblaskowego? Za to naruszenie policjant może wlepić mandat karny w wysokości do 100 zł.

Odblaski nie są obowiązkowe, gdy pieszy porusza się po drodze przeznaczonej dla pieszych lub po chodniku. Przepisy nie nakazują również używania odblasków w mieście. Mimo to policjanci zachęcają, by je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i mogą nawet uratować życie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić