Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Maja Budka
|
aktualizacja

Ruszyła ogólnopolska akcja policji. Tyle zł może kosztować zapominalstwo

95
Podziel się:

Wraz z początkiem października Polska Policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa pieszych. Dotyczy ona obowiązku noszenia odblasków. W niektórych sytuacjach za jego brak grozi mandat.

Ruszyła ogólnopolska akcja policji. Tyle zł może kosztować zapominalstwo
Akcje policji przypominające pieszym o konieczności bycia widocznym i noszenia na drodze odblasków, przeprowadzane są cyklicznie w całej Polsce. (Lubuska policja)

Rusza policyjna akcja "Świeć przykładem". Kiedy mamy obowiązek nosić odblaski?

Nadeszła jesień, co oznacza, że dzień będzie trwał coraz krócej, a za oknem szybciej będzie robiło się ciemno. To trudne miesiące pod względem warunków drogowych. W tym czasie korzystanie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Krótszy dzień i ciemność na drogach stwarzają zagrożenie dla pieszych, szczególnie tych, którzy muszą poruszać się poboczami dróg lub jezdnią poza obszarem zabudowanym. Jak radzi sobie z tym Polska Policja?

Od 1 października mundurowi wznawiają akcję "Świeć Przykładem". Ma ona zachęcać pieszych do noszenia odblasków zawsze, gdy warunki na drogach stają się bardziej wymagające. Warto jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach noszenie odblasków jest obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

"Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego", można przeczytać w komunikacie policyjnej akcji.

Obowiązek noszenia odblasków. Co grozi za jego brak?

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski są obowiązkowe także dla pieszych prowadzących poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Co grozi za brak elementu odblaskowego? Za to naruszenie policjant może wlepić mandat karny w wysokości do 100 zł.

Odblaski nie są obowiązkowe, gdy pieszy porusza się po drodze przeznaczonej dla pieszych lub po chodniku. Przepisy nie nakazują również używania odblasków w mieście. Mimo to policjanci zachęcają, by je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i mogą nawet uratować życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(95)
Moto
2 miesiące temu
Wysokośc mandatów dla pieszych powinna być podobna, jak dla kierowców.
Hahaha
2 miesiące temu
Miliard już chwalili się że wyszarpali Polakom, do końca roku może będzie i z dwa. A zawsze jakieś klauny się znajdą co przyklasna im
Pll
2 miesiące temu
Chory kraj
Bohdan
2 miesiące temu
100 zeta za brak oświetlenia (odblasków) a ile kierowcy płacą kar i jeszcze punkty karne. Piesi POwinni płacić kary takie jak kierowcy.
Live
2 miesiące temu
A co zrobią za ten milion z mandatów? Na co pójdzie ta kasa ? Czy ktoś wie coś na ten temat ?
nico
2 miesiące temu
Reforma przepisów o ruchu drogowym to jest porażka. Przepis o pierwszeństwie bezwzględnym pieszego - to najgorszy przepis jaki można sobie wyobrazić. Podejrzewam, że wygeneruje on więcej trupów i kalek niż pijani kierowcy. Codziennie, a nie jeżdżę dużo, jestem świadkiem, jak piesi włażą bez ostrzeżenia na jezdnie. No bo mają pierwszeństwo, a ustawa osłoni ich, przed prawami fizyki i dwie tony stali zatrzyma się na 2 metrach. A jak kierowca nie jest jasnowidzem i nie przewidzi, że pieszy nagle na przejściu obróci się, by przejść, no to można dostać gigantyczny mandat i 15 punktów.
driver
2 miesiące temu
Tylko karanie, karanie, karanie kierowców. A kiedy ktoś ukarze tych, którzy stworzyli najniebezpieczniejsze przepisy na świecie - o bezwzględnym pierwszeństwie pieszego na pasach??? Dzięki autorom tych przepisów piesi włażą na jezdnię bez ostrzeżenia czy nawet rozglądnięcia się. A kto ukarze radosną twórczość drogowców, znakujących drogi, jakby tworzyli scenografię do filmów Barei?
Ktoś
2 miesiące temu
Za brak kamizelki odblaskowej powinien być mandat 1000zł. Jak kierowca nie zatrzyma się przed przejściem dostanie 1500. Jak absurd to niech będzie w dwie strony.
Iza
2 miesiące temu
Pod płaszczykiem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym dojna zmiana doi dalej naród polski.
Szczerze
2 miesiące temu
Akcja bezpieczeństwo???? Hehe dobre sobie. Raczej akcja kasa+
dada
2 miesiące temu
Terroryści pis milicji zostaną rozliczeni z każdego skradzionego grosza. PiS prowadza terror wiedząc ze przegra wybory i robi wszystko by oszukać Polaków.
Do poprawy
2 miesiące temu
Czy Państwo nie rozumiecie, że PiS da i PiS zabierze, bo musi mieć, żeby dać. PiS przekształcił nasz kraj w państwo policyjne. To widać, słychać i czuć. Przecież widać to po zachowaniu policji podczas reakcji przy demonstracjach, ochronie elyty (celowo tak napisałem) PiS i wielu innych sytuacjach. A teraz doszły jeszcze znacznie podwyższone mandaty - już "zarobili" na nas ponad miliard zł w miesiąc. Z ubolewaniem stwierdzam, że policja stała się tak głupia (uogólniam), jak była milicja za komuny. Przykre to jak oni nas chronią. Nomen omem wykrakałem poprawę swojego wpisu.
Suweren
2 miesiące temu
Te wszystkie akcje policji to tylko pretekst aby wystawiać jak najwieksza ilość mandatow które po zmianach są chorendalnie wysokie jak na Polskie warunki. Pytam sie, czy policja jest dla obywatela czy dla elit rządzących??? Bo coś mi tu nie gra.
Do poprawy
2 miesiące temu
Czy Państwo nie rozumiecie, że PiS da i PiS zabierze, bo musi mieć, żeby dać. PiS przekształcił nasz kraj w państwo policyjne. To widać, słychać i czuć. Przecież widać to po zachowaniu policji podczas rekcji przy demonstracjach, ochronie elyty (celowo tak napisałem) PiS i wielu innych sytuacjach. A teraz doszły jeszcze znacznie podwyższone mandaty - już "zarobili" na nas ponad miliard zł w miesiąc. Z ubolewaniem stwierdzam, że policja stała się tak głupia (uogólniam), jak była milicja za komuny. Przykre to jak oni nas chronią.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić