Talibowie apelują do kongresu Stanów Zjednoczonych. Domagają się jednego

570

Przedstawiciele afgańskiego rządu zdecydowali się na wystosowanie oficjalnego listu. Jego adresatami są członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych. Talibowie opisali trudną sytuację, jaka panuje w ich kraju. Domagają się od Amerykanów pomocy.

Talibowie apelują do kongresu Stanów Zjednoczonych. Domagają się jednego
Hasan Akhund stoi na czele rządu afgańskich talibów (kadr z WION TV, YouTube)

Wiadomość do amerykańskiego rządu została przedstawiona w formie listu otwartego. Jego autorzy – przedstawiciele afgańskich władz – domagają się od przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, aby zaradzili kryzysowi humanitarnemu i gospodarczemu, który panuje w ich kraju.

Afganistan. Talibowie wysuwają żądania wobec Stanów Zjednoczonych

Jak podaje The News Nigeria, talibowie żądają od Amerykanów uwolnienia aktywów afgańskiego banku centralnego. Uważają, że cofnięcie sankcji nałożonych na ich kraj pomoże zabezpieczyć mieszkańców finansowo.

Obecnie podstawowym wyzwaniem dla naszego narodu jest uzyskanie bezpieczeństwa finansowego, a źródłem tego niepokoju jest zamrożenie aktywów naszego narodu przez rząd amerykański – cytuje treść listu otwartego The News Nigeria.
Zobacz także: Zobacz też: Talibowie w Moskwie. Czy dogadają się z Putinem?

Talibowie nie kryli obaw, że jeśli sytuacja w kraju nie ulegnie polepszeniu, dojdzie do masowej migracji. Dowodzili, że to z kolei poważnie zaszkodzi sektorowi zdrowia oraz edukacji, a kryzys wpłynie nie tylko na Afgańczyków, lecz także zaszkodzi wizerunkowi Stanów Zjednoczonych.

Cierpienie dziecka z powodu niedożywienia, śmierć matki z powodu braku opieki zdrowotnej, pozbawienie Afgańczyków żywności, schronienia, lekarstw i innych podstawowych potrzeb nie znajduje ani uzasadnienia politycznego, ani logicznego. Jest to szkodliwe dla prestiżu rządu Stanów Zjednoczonych, ponieważ jest to kwestia czysto humanitarna – apelowali talibowie w liście otwartym (The News Nigeria).

Przez lata rząd Stanów Zjednoczonych systematycznie udzielał finansowego wsparcia Afganistanowi. Programy pomocowe zostały jednak zawieszone po tym, jak władzę w kraju przejęli talibowie.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić