Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Talibowie odbierają kolejne prawa. Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie

255

Mijają trzy lata, odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Od tamtej pory systematycznie odbierają kolejne prawa kobietom. Teraz dodatkowo rządzący krajem fundamentaliści zmniejszyli o 75 proc. pensje nielicznych kobiet, które są dopuszczone do pracy.

Talibowie odbierają kolejne prawa. Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie
Talibowie ograniczają kolejne prawa kobiet w Afganistanie (Wikimedia Commons)

W sierpniu 2021 r., po ucieczce urzędującego prezydenta Afganistanu, talibowie wkroczyli do Kabulu i przejęli władzę w kraju. W największym stopniu ucierpiały na tym kobiety, których prawa są przez fundamentalistów regularnie ograniczane.

Już od pierwszych chwil swoich rządów, talibowie zaczęli wprowadzać coraz bardziej drastyczne ograniczenia, nakazy i zakazy dla kobiet. Afganki nie mogą wychodzić z domu bez męskiego opiekuna, mają nakaz zasłaniania twarzy, pozbawiono je funkcji rządowych. W 2023 r. rządzący fundamentaliści zakazali ponadto antykoncepcji i zażądali zamknięcia wszystkich salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Od ukończenia 12 roku życia Afganki nie mają też prawa uczęszczania do szkół. Jak przypominają "Wysokie Obcasy", Agenda ONZ do spraw kobiet poinformowała niedawno, że zakaz edukacji jest powiązany z 25-procentowym wzrostem wskaźnika małżeństw dzieci i 45-procentowym wzrostem wskaźnika wczesnego rodzenia dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramat kobiet w Afganistanie. Talibowie je biją i poniżają na ulicy

Talibowie wprowadzają kolejne ograniczenia praw kobiet

Jakby tego było mało, talibowie zakazali kobietom wykonywania większości aktywności zawodowych. Obecnie są one dopuszczone jedynie do tych profesji, których zgodnie z prawem szariatu nie mogą wykonywać mężczyźni. To m.in. nauczycielki czy pielęgniarki.

W ostatnich dniach wydano nowe zarządzenie, na mocy którego obniżono miesięczne pensje wszystkich pracownic do ok. 70 dolarów miesięcznie, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, posiadanych kwalifikacji i doświadczenia.

"Dla wielu kobiet oznacza to spadek o ok. 75 proc. w stosunku do wcześniejszego wynagrodzenia, które już i tak zostało okrojone o ok. 50 proc. po przejęciu władzy przez talibów w 2021 r." - czytamy na łamach "WO".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Nie da się wyżyć za takie pieniądze" - powiedziała w radiu Azadi cytowana przez "WO" nauczycielka, która wcześniej otrzymywała ok. 300 dolarów miesięcznie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kobiety w Afganistanie często są jedynymi osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie rodziny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić