Mursal Nabizada nie żyje. Ochroniarz również

447

Świat obiegła wiadomość o śmierci Mursal Nabizady. Znana afgańska prawniczka została zastrzelona. Śmierć poniósł także jej ochroniarz. Choć talibowie ponownie opanowali jej kraj przeszło rok temu, Nabizada nie zdecydowała się na wyjazd z Kabulu.

Mursal Nabizada nie żyje. Ochroniarz również
Mursal Nabizada i jej ochroniarz zostali zastrzeleni (Kabul Police)

Associated Press informuje, że do ataku na prawniczkę doszło w jej własnym domu w Kabulu. Sprawcy dostali się do budynku w godzinach porannych, a następnie zastrzelili zarówno Mursal Nabizadę, jak i jej ochroniarza.

Afganistan. Mursal Nabizada została zastrzelona w Kabulu

Na miejscu tragedii znajdowali się jeszcze dwaj ochroniarze, z których jeden z ostał ranny, a drugi wykorzystał zamieszanie, by zbiec z domu z pieniędzmi oraz biżuterią, należącymi do jego zmarłej chwilę wcześniej mocodawczyni.

Ciało Mursal Nabizady zostało odnalezione na pierwszym piętrze jej domu. Prawniczka miała tam swoje biuro. Rzecznik kabulskiej policji potwierdził w rozmowie z Associated Press, że śledztwo w sprawie zdarzenia jest w toku, a motyw zastrzelenia prawniczki nie został jeszcze ustalony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Afgańczycy chcą powrotu turystów. Planują odbudowę swoich zabytków i miejsc historycznych

Mursal Nabizada w 2019 roku została wybrana do afgańskiego parlamentu. Swój urząd pełniła aż do przejęcia władzy przez talibów. Mimo zagrożenia, nie zdecydowała się wówczas na wyjazd z Kabulu.

W trakcie swojej kariery politycznej Mursal Nabizada była również członkiem sejmowej komisji obrony. Pracowała w prywatnej grupie pozarządowej Instytutu Rozwoju i Badań Zasobów Ludzkich.

Po opanowaniu kraju przez talibów większość parlamentarzystów przychylnych Stanom Zjednoczonym uciekła Afganistanu. W kraju doszło do drastycznego pogorszenia sytuacji kobiet, które finalnie pozbawiono możliwości dalszej edukacji na jakimkolwiek poziomie. Afganki oficjalnie nie mogą również podejmować wielu prac, między innymi w pozarządowych agencjach czy fundacjach.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić