Talibowie wprowadzili nowy zakaz. Spełniły się obawy kobiet

330

Spełniła się jedna z największych obaw mieszkanek Afganistanu. Ustanowiony przez talibów rząd, mimo wcześniejszych zapewnień o uszanowaniu równouprawnienia, regularnie ogranicza ich prawa. Teraz zostały zmuszone do założenia burek. Kuriozalne uzasadnienie.

Talibowie wprowadzili nowy zakaz. Spełniły się obawy kobiet
Spełnił się kolejny koszmar mieszkanek Afganistanu. Zostały odgórnie zmuszone do założenia burek (Getty Images, ?David Sacks)

Decyzja o wprowadzeniu nakazu noszenia burek w miejscach publicznych została wprowadzona w sobotę 7 maja. Na temat nowego prawa zabrał głos sam Hibatullah Akhundzada, od 2016 roku przywódca ruchu talibów i zarazem islamski duchowny.

Jest to strój tradycyjny oraz wyrażający pełny szacunek – uzasadniał konieczność noszenia burek Hibatullah Akhundzada ("The Straits Times").

Prawa kobiet w Afganistanie. Zmuszono je do założenia burek

Nowe prawo naciska, aby kobiety zakrywały nie tylko sylwetkę i włosy, lecz także twarz, z wyjątkiem oczu. Dotyczy to kobiet, które nie są "zbyt stare albo zbyt młode". Jak zwykle powołano się na "prawo szariatu", co jest pustym hasłem, ponieważ każdy muzułmański kraj interpretuje je inaczej.

Muszą, zgodnie z dyrektywami prawa szariatu, zakrywać twarz z wyjątkiem oczu, aby uniknąć prowokowania podczas rozmów z mężczyznami, którzy nie są mahram (dorosłymi krewnymi płci męskiej – przyp. red.) – nakazuje nowe prawo ("The Straits Times").
Zobacz także: Zobacz też: Grondecka: logistyka jest teraz nieco trudniejsza. Najświeższa relacja z Afganistanu

W treści nowej ustawy pojawiła się również sugestia, że miejsce kobiety jest w domu. Podkreślono, że jeśli nie ma ona poza miejscem zamieszkania do wykonania ważnej pracy, nie powinna go opuszczać.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić