Putin nie docenił Ukrainy. Dziennik przypomniał klęskę w Afganistanie

Wbrew przewidywaniom Aleksandra Łukaszenki, wojna Rosji z Ukrainą trwa już ponad miesiąc. Jeden z amerykańskich dzienników wytknął agresorom, że nie docenili przeciwnika. Przypomniano, że analogiczna sytuacja miała już miejsce w nieodległej przeszłości.

Putin nie docenił Ukrainy. Dziennik przypomniał klęskę w Afganistanie
Czy Władimir Putin, planując najazd na Ukrainę, nie docenił przeciwnika? (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Zarzut, że Rosjanie popełnili ten sam błąd co w przypadku inwazji na Afganistan, wysunął dziennikarz "The Washington Post". Na portalu internetowym jednego z najbardziej znanych amerykańskich dzienników ukazał się artykuł, którego autor Griff Witte przypomniał, że nie po raz pierwszy w Rosjanie napotkali zdecydowanie silniejszy opór, niż się spodziewali.

Ten sam opis pasuje do niefortunnej przygody Związku Radzieckiego w Afganistanie, która doprowadziła do upadku państwa i zakończyła zimną wojnę – zaznaczył Griff Witte w "The Washington Post".

Wojna Rosji z Ukrainą. Powtarza się historia z Afganistanu?

Według ustaleń zagranicznego korespondenta "The Washington Post", Kreml spodziewał się, że wojna z Ukrainą będzie miała szybki i łatwy przebieg. Tymczasem rosyjscy żołnierze napotkali na zdecydowany opór wojsk oraz cywilów.

Griff Witte uważa, że Władimir Putin nie przewidział reakcji międzynarodowej społeczności na napaść na Ukrainę. Dziennikarz nie miał na myśli wyłącznie kwestii sankcji, jakie nałożono na Rosję, lecz skalę pomocy, którą zaatakowany kraj otrzymał od innych państw.

Wojska agresora napotkały zaciekły opór (...). Międzynarodowi sojusznicy, w tym Amerykanie, pospieszyli z pomocą słabszym – tłumaczył Griff Witte.
Zobacz także: Zobacz też: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

Zdaniem amerykańskiego dziennikarza plan ataku na Ukrainę nie powiódł się jeszcze z jednego powodu. Kreml przewidywał, że przejęcie kontroli nad sąsiednim państwem potrwa krótko. Tymczasem, im dłużej trwał konflikt, tym bardziej obnaża się niekompetencja oraz słabość rosyjskiej armii.

Wojna, którą Moskwa postrzegała jako okazję do pokazania swojej potęgi, zamiast tego stała się krwawym i wstydliwym świadectwem słabości - podsumował Griff Witte w "The Washington Post".
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić