Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Tallboy zneutralizowany. Zdetonowano ogromną bombę z czasów II wojny światowej

10

Świnoujście. Wojsko zakończyło neutralizację bomby Tallboy, pochodzącej z czasów II wojny światowej, która od lat zalegała na dnie Kanału Piastowskiego.

Tallboy zneutralizowany. Zdetonowano ogromną bombę z czasów II wojny światowej
(Facebook.com, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz)

Świnoujście. Tallboy został zdetonowany

Proces deflagracji #Tallboy przeszedł w detonację, co było przewidywane. Obiekt można uznać za zneutralizowany, nie będzie już stanowił zagrożenia na torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Zastosowana przez nurków metoda nie niosła za sobą ryzyka dla osób zaangażowanych w operację - poinformowało na Twitterze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Świnoujście. Tallboy zneutralizowany

We wtorek 13 października około godziny 13:00 wojsko zneutralizowało niewybuch z czasów II wojny światowej na Kanale Piastowskim. Cała akcja była dokładnie planowana od wielu tygodni, a same prace związane z neutralizacją Tallboya rozpoczęły się w poniedziałek 12 października rano.

Tallboy zdetonowany szybciej, niż zakładano

Wojsko zaplanowało pracę przy neutralizacji Tallboya na pięć dni. Miały trwać od 12 do 16 października 2020. Okazało się jednak, że nurkowie-saperzy wyrobili się z przygotowaniem neutralizacji bomby dużo szybciej. Dzięki temu już we wtorek 13 października została ona zdetonowana.

Tallboy. Co to jest?

Tallboy to jedna z największych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Właściwie jest to druga w kolejności co do wielkości bomba. Dokładne parametry Tallboya podaje na swojej stronie internetowej Wojsko Polskie.

Jego masa całkowita to blisko 5400 kg, w tym 2400 kg materiału wybuchowego TORPEX o zwiększonej sile działania (co odpowiada prawie 3600 kg TNT). Bomby tego typu miały długość całkowitą 6,4 m, długość korpusu bez ogona 3,15 oraz średnicę 0,96 m. Określane były jako bomby głęboko-penetrujące. Służyły do niszczenia celów strategicznych - czytamy na stronie wojsko-polskie.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić