Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Tallboy zneutralizowany. Zdetonowano ogromną bombę z czasów II wojny światowej

8
Podziel się:

Świnoujście. Wojsko zakończyło neutralizację bomby Tallboy, pochodzącej z czasów II wojny światowej, która od lat zalegała na dnie Kanału Piastowskiego.

Tallboy zneutralizowany. Zdetonowano ogromną bombę z czasów II wojny światowej
(Facebook.com, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz)

Świnoujście. Tallboy został zdetonowany

Proces deflagracji #Tallboy przeszedł w detonację, co było przewidywane. Obiekt można uznać za zneutralizowany, nie będzie już stanowił zagrożenia na torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Zastosowana przez nurków metoda nie niosła za sobą ryzyka dla osób zaangażowanych w operację - poinformowało na Twitterze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Świnoujście. Tallboy zneutralizowany

We wtorek 13 października około godziny 13:00 wojsko zneutralizowało niewybuch z czasów II wojny światowej na Kanale Piastowskim. Cała akcja była dokładnie planowana od wielu tygodni, a same prace związane z neutralizacją Tallboya rozpoczęły się w poniedziałek 12 października rano.

Tallboy zdetonowany szybciej, niż zakładano

Wojsko zaplanowało pracę przy neutralizacji Tallboya na pięć dni. Miały trwać od 12 do 16 października 2020. Okazało się jednak, że nurkowie-saperzy wyrobili się z przygotowaniem neutralizacji bomby dużo szybciej. Dzięki temu już we wtorek 13 października została ona zdetonowana.

Tallboy. Co to jest?

Tallboy to jedna z największych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Właściwie jest to druga w kolejności co do wielkości bomba. Dokładne parametry Tallboya podaje na swojej stronie internetowej Wojsko Polskie.

Jego masa całkowita to blisko 5400 kg, w tym 2400 kg materiału wybuchowego TORPEX o zwiększonej sile działania (co odpowiada prawie 3600 kg TNT). Bomby tego typu miały długość całkowitą 6,4 m, długość korpusu bez ogona 3,15 oraz średnicę 0,96 m. Określane były jako bomby głęboko-penetrujące. Służyły do niszczenia celów strategicznych - czytamy na stronie wojsko-polskie.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Mike
2 lata temu
A mnie się zdaje, ze miało być powolutku wypalone a ta bombka im po prostu wy...bała z Lekkiego zaskoczenia. Całe szczęście ze się chyba tego spodziewali i nikomu nic się nie stało. Ale przechwałki jak fajnie to zrobiliśmy, są chyba nie na miejscu bo od kilku dni opowiadali o innym planie
Opak
2 lata temu
Kiedy znaleziono tę bombę na jednym z portali pisali, że jej promień rażenia to 10 km i trzeba będzie ewakuować całe Świnoujście, a może i Międzyzdroje. A tu co? Trochę mocniejsze pierdnięcie. I nic więcej.
Sciema🏪
2 lata temu
To był zabytek🥴
Walto
2 lata temu
I? Tylko tyle? Afera jakby miała miasto wysadzić.. teraz niech ktoś odpowie prawnie za wstrzymanie życia w mieście..
Jack40
2 lata temu
Kiedyś czytałem ze świat przestępczy korzysta w 60% z materiałów wybuchowych z 2 wojny światowej bo tego szmelcu jest jeszcze pełno a trotyl jest niejako tłusty więc leżenie w wodzie mu nic nie szkodzi nawet w latach 70 w Włoszech mafia zorganizowała zamach na sędziego i użyli ok 200kg trotylu podłożonego pod przepust wodny pod autostradą i zdetonowali jak pędził samochód pancerny tego sędziego materiał pozyskał im pewien rybak co w sieć złowił minę morską i sprzedał materiały z zyskiem bo chodzby po obecnej cenie wziął 50 zł za kilo TNT to za materiał uzyskał 1000 tyś zł a jeśli po 100 zł za kilo to miał 20 000 zł
pzt
2 lata temu
mogli zaczekać do Wielkanocy
ez1e
2 lata temu
Ronta europejskie licytacje komornicze i upadłościowe online, polecam w dobie korona kryzysu :)
Gość
2 lata temu
Tyle szumu o nic
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić