o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Te leki musisz mieć. Lepiej kup wcześniej, apteki mogą mieć problem

26
Podziel się

Jeśli musisz zażywać niektóre leki, koniecznie zrób wcześniej zapasy. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że wkrótce może pojawić się problem z dostępnością części leków. Sprawdź, jakich leków może zabraknąć w aptekach.

Tych leków coraz częściej brakuje w aptekach
Tych leków coraz częściej brakuje w aptekach (Pixabay)
bDZNgWKZ

W związku z epidemią koronawirusa braki pojawiają się także w magazynach medycznych. Pandemia spowodowała spore zamieszanie na rynku farmaceutycznym i - jak się okazuje - ze zdobyciem niektórych leków wkrótce może być problem.

Ministerstwo Zdrowia podało wykaz leków zagrożonych niedostępnością

Na liście leków zagrożonych niedostępnością, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, znajduje się 312 pozycji. Tyle produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych jest obecnie zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

bDZNgWLb

Coraz więcej leków może być niedostępnych w aptekach

Ministerstwo Zdrowia aktualizuje wykaz leków zagrożonych niedostępnością co dwa miesiące. Ostatni raz lista została opublikowana 16 kwietnia 2020 i nadal jest aktualna.

312 produktów leczniczych i wyrobów medycznych może być niedostępnych w najbliższym czasie. Jeśli ktoś choruje przewlekle i musi niektóre z nich stosować, lepiej by wcześniej zrobił zapasy. Zagrożony niedostępnością jest m.in. Euthyrox dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy, Xeplion stosowany w leczeniu objawów schizofrenii, Concerta przyjmowana przez osoby leczone na ADHD, Avamina dla cukrzyków czy Fragmin o działaniu przeciwzakrzepowym. Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia wykaz leków zagrożonych niedostępnością znajduje się na stronie resortu zdrowia.

bDZNgWLh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDZNgWLC
KOMENTARZE
(26)
axel
11 miesięcy temu
Avamina to tylko inna nazwa Metformaxu, albo Sioforu, a tego na razie nie brakuje. Avamina jest jednak 2x tańsza! Może dlatego ludzie ją wykupują?!
Jan
11 miesięcy temu
Zaczęło się teraz nie ma tego jutro innych rzeczy będziesz prosił o dostępność
Sde
12 miesięcy temu
Jak można pisać takie rzeczy. To powinno być karalne. Wprowadza panikę. Zawsze mam zapas na to co zużywam plus 1 miesiąc,ale pr,eciez apteki nie powinno się robić.
bDZNgWLD
Kolo
12 miesięcy temu
Ludzie nie bądźcie naiwni bo na naiwności najwięcej się zarabia. Przede wszystkim myśleć i jeszcze raz myśleć.
Baba
12 miesięcy temu
ADHD podobne jest do zespołu Aspargera należy trochę poczytać
Katolik
12 miesięcy temu
No tak. Najpierw trzeba było zrobić interes z maseczkami, z płynem do dezynfekcji to teraz nadszedł czas na leki. Żenada. Człowieka który to napisał i jego przełożonego, który zlecił mu to zadanie powinno się wyżucić z pracy. Nie dość że propagandy nie widać końca to jeszcze stylistyka na poziomie pierwszoklasisty. Poprostu bełkot. Wstyd.
Pol
12 miesięcy temu
Mafia lekowa od rządów PO sprzedala apteki za granice
PJB
12 miesięcy temu
Media lubią mącić,zwłaszcza przed wyborami.Komu chcą zaszkodzić?Wiadomo...
Piott20
12 miesięcy temu
A co jest proponowane w zamian? Woda z kranu i *spokojnie trzeba czekac na dostawe* - chyba na śmierć -dla kogo ta rafa
Dosia
12 miesięcy temu
Chore i nienormalne
Prosto
12 miesięcy temu
Napędzanie spirali strachu! Zupełnie nieodpowiedzialne zachowanie!
Chory
12 miesięcy temu
Z lekiem od nadcisnienia tetniczego CARDURA XL jest problem zeby go dostac juz od konca 2018 roku
Lola
12 miesięcy temu
Za to że brakuje niektórych leków odpowiedzialni są ci co sprzedali Polski przemysł farmaceutyczny zagranicznym podmiotom i teraz jesteśmy uzależnieni od innych krajów np.Chin,Niemiec,Francji itd od dostaw a z powodu epidemi transakcje i transport są bardzo utrudnione. Pomyśl Polaku użyj mózgu niczym coś napiszesz.
bDZNgWLv
PISSssMafia
12 miesięcy temu
Ministerstwo zdrowia.... Jak to pięknie brzmi... Najpierw maski.... Bo rodzina musi zarobić.... Teraz leki.... Tworza panike dla wlasnego zysku... Wirus jest zwykla zaslona by ci co maja mieli wiecej. A ci co nie mieli by tez zyskali. Usuncie ten artukul bo ludzie w końcu nie wytrzymaja. Już maja gdzies wasze maski. Skoro rząd sie zaslania swoja ustawa ze ze wzgledu na stan zdrowia nie moze, to kto nam zabroni? Skoro w sklepach nie nosza to po co ja mam ja miec? Dla satysfakcji szumowskiego??? Mowie NIE x 3
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić