Jacek Dyrdak| 

Koronawirus. Tam mogła wybuchnąć pandemia. Zaskakujące słowa eksperta WHO

210

Targi sprzedające żywe zwierzęta nie powinny być zamykane, stwierdził ekspert Światowej organizacji Zdrowia (WHO). Na jednym z takich targów w Wuhan mogła wybuchnąć pandemia koronawirusa.

Dezynfekcja targu w Korei Południowej.
Dezynfekcja targu w Korei Południowej. (Getty Images)

Tak zwany targ mokry w Wuhan zamknięto w styczniu. Inne targi w tym mieście nadal działają. Podobne istnieją też na całym świecie. Ekspert WHO stwierdził, że trzeba je lepiej regulować i poprawić warunki sanitarne, które na nich panują. Dodał, że niektóre być może rzeczywiście należy zamknąć.

Ale zdecydowaną większość da się naprawić, lepiej zorganizować – oświadczył dr Peter Ben Embarek, ekspert WHO ds. bezpieczeństwa żywności i wirusów odzwierzęcych, którego cytuje agencja Reutera.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero": bałem się, że wszyscy umrzemy

Koronawirus a targi w Wuhan

Pierwsze przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 stwierdzono w Wuhan pod koniec 2019 roku. Szybko powiązano je z targiem w chińskiej metropolii, ale ekspert WHO zaznacza, że nie ma pewności, że to tam wirus "przeskoczył"” ze zwierzęcia na człowieka.

Targ odegrał jakąś rolę w tym wszystkim, to pewne. Nie wiemy jednak, jaką rolę – czy był źródłem, czy doszło tam do wzmocnienia, czy może to zwykły przypadek, że przypadki stwierdzono na targu i w okolicach – powiedział dr Peter Ben Embarek.

Koronawirus a laboratorium w Wuhan

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił niedawno, że "istnieją mocne dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest to pewne. Niemiecki wywiad opublikował raport, w którym podważył teorię Pompeo.

Ekspert WHO w żaden sposób się do tego nie odniósł. Przypomniał, że badaczom zajęło rok, zanim zidentyfikowali wielbłąda jako źródło innego koronawirusa – MERS-CoV – który w 2012 roku pojawił się w Arabii Saudyjskiej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić