Ten zmysł umierający ludzie tracą jako ostatni. Odkrycie naukowców

60

Naukowcy dokonali interesującego odkrycia. Według badań, ostatnim zmysłem jaki tracą umierający ludzie jest słuch. Zdaniem ekspertów z Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej, mózg nadal rejestruje dźwięki, nawet jeśli ciało przestaje reagować.

Ten zmysł umierający ludzie tracą jako ostatni. Odkrycie naukowców
Ten zmysł ludzie tracą jako ostatni. Podczas śmierci wciąż działa (Pixabay)

Naukowcy przeprowadzili badania analizując stan ludzkiego ciała tuż przed śmiercią. W badaniach opublikowanych w 2020 roku ustalili, że mózg człowieka nadal rejestruje dźwięki, mimo, że ciało nie reaguje lub nie pracuje normalnie. Ostatnim, co dociera do osób u schyłku życia są odgłosy z zewnątrz.

Lekarze często radzą rodzinom pacjentów bliskich śmierci, by rozmawiali ze swoimi bliskimi nawet, jeśli ci nie są w stanie odpowiedzieć. Okazuje się, że dzieje się tak nie bez przyczyny. Według ustaleń ekspertów, mózg człowieka nadal rejestruje dźwięki, nawet jeśli ciało przestało reagować.

W badaniu ustalono, że mózgi osób u schyłku życia rejestrują aktywność dźwięków, które do nich trafiają. Naukowcy monitorowali aktywność mózgu u 17 zdrowych pacjentów z grupy kontrolnej, ośmiu reagujących pacjentów hospicyjnych i pięciu niereagujących pacjentów hospicyjnych.

Każdemu pacjentowi przedstawiono dwa rodzaje pięciodźwiękowych pieśni, przy czym wersja miała tylko pięć powtórzonych nut, podczas gdy inne miały zmiany w tonach lub różne wzory. Zdrowych i reagujących pacjentów poproszono o policzenie liczby piosenek, w których te wzorce uległy zmianie.

Naukowcy odkryli, że wzorce aktywności mózgu u osób, które nie reagowały, były podobne do tych obserwowanych u zdrowych pacjentów, co sugeruje, że ludzie nadal słyszą, gdy umierają. - Przedstawiliśmy dowody na to, że co najmniej kilku umierających pacjentów hospicjów, gdy nie są w stanie zareagować na bodźce werbalne ze strony rodziny lub opiekunów, wydaje się jednak słyszeć i odpowiadać neuronowo na sekwencje prostych bodźców słuchowych - podkreśla Lawrence Ward, główny autor badania i profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

Jest to zgodne z poglądem, że słuch jest jednym z ostatnich zmysłów, który człowiek traci podczas ostatnich chwil życia. Bliscy powinni więc jak najdłużej rozmawiać z umierającym krewnym. Niestety, jak podkreślają badacze, nie jest jasne, czy umierające osoby rozumieją kierowane do nich zdania.

Zobacz także: Spojrzeli śmierci prosto w oczy. Naukowcom opowiedzieli, co widzieli
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić