Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Terlikowski z niesmakiem o Watykanie: Słabo to wygląda

Tomasz Terlikowski to polski konserwatywny dziennikarz i działacz katolicki. W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" otwarcie skrytykował postawę Watykanu wobec pielgrzymki papieża Franciszka do Kijowa. - Słabo to wygląda, bardzo słabo - przyznał.

Terlikowski z niesmakiem o Watykanie: Słabo to wygląda
Papież Franciszek rozczarowuje? Tomasz Terlikowski nie kryje niesmaku (PAP)

Wojna w Ukrainie trwa. Każdego dnia giną niewinni ludzie. Miliony Ukraińców zmuszonych było uciekać i szukać schronienia w krajach sąsiednich, m.in. w Polsce.

Zakończenia tej wojny póki co nie widać. Ukraińcy apelują do światowych przywódców o pomoc i wsparcie. Takie wezwanie dostała również głowa Kościoła, papież Franciszek.

Piękne słowa nic nie znaczą

W Ukrainie wierzy się, że pielgrzymka papieża mogłaby pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Sam Franciszek zresztą w pięknym geście pocałował flagę Ukrainy i powiedział, że rozważana jest pielgrzymka do Kijowa.

Sprawa jednak z czasem umarła. Wszystko zbiegło się z wypowiedzią kardynała Pietro Parolina, który zaczął zastanawiać się, czy nie zaszkodzi to relacjom z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

Kardynał Konrad Krajewski dodał też, że papież z pewnością wielokrotnie "odbył już taką podróż"... w sercu. Podkreślił jednak, że pielgrzymka do Kijowa jest w planach.

Tymczasem z nieoficjalnych ustaleń izraelskich mediów wynika, że już na początku czerwca papież spotka się z patriarchą Moskwy, Cyrylem. Na całym świecie zawrzało, ponieważ Cyryl otwarcie opowiada się po stronie Kremla w tej wojnie. O jej wywołanie oskarża zaś Zachód.

O komentarze proszeni są katoliccy dziennikarze i komentatorzy. Tomasz Terlikowski w ostatnio udzielonym tygodnikowi "Wprost" wywiadzie przyznał, że "słabo to wygląda".

Słabo to wygląda. Bardzo słabo. O pielgrzymce papieskiej do Kijowa wciąż nic nie słychać, za to nieoficjalnie podaje się już terminy spotkania papieża z patriarchą Cyrylem. Szczerze mówiąc, mam już dość pisania o postawie Watykanu wobec wojny w Ukrainie - przyznał dziennikarz.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić