THAAD pod Charkowem? Rosja ostrzega

Kijów chce rozmieszczenia pod Charkowem, w pobliżu granicy z Rosją, systemów rakietowych THAAD, które mogłyby "zajrzeć w głąb Rosji" - podaje agencja prasowa TASS. Ukraina nie potwierdza tych informacji, ale rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow już ostrzega, że będzie to "kolejnym krokiem do destabilizacji".

THAAD pod Charkowem? Rosja ostrzega
Amerykanie wysłali już system THAAD m.in. do Korei Południowej. Nastąpiło to wkrótce po testach rakietowych Korei Północnej (Getty Images, USFK/NurPhoto)

Rosyjska agencja TASS podała w poniedziałek, że Kijów zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o rozmieszczenie kilku batalionów amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej THAAD w pobliżu Charkowa.

Amerykańskie systemy rakietowe na Ukrainie?

Jak podało anonimowe źródło, na które powołuje się agencja, wchodzący w skład systemu THAAD radar AN/TPY-2 jest w stanie "śledzić sytuację lotniczą na znacznej części terytorium Rosji" i pozwoli Kijowowi i jego sojusznikom z NATO "zajrzeć w głąb" terytorium Rosji - nawet na odległość do 1 tys. km.

Ukraińskie władze nie odniosły się do tych doniesień. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odmówił komentarza. - Nie będę komentował hipotetycznych lub niezapowiedzianych informacji – powiedział Price.

Kreml mówi o "destabilizacji sytuacji"

Zareagował natomiast rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Jego zdaniem rozmieszczenie amerykańskich systemów antyrakietowych THAAD w pobliżu Charkowa "byłoby kolejnym krokiem w kierunku destabilizacji sytuacji".

THAAD to amerykański rakietowy system antybalistyczny. Jego zadaniem jest przechwytywanie oraz niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych przeciwnika w najniższej części egzosfery – na początku ostatniej, terminalnej fazy ich lotu (Terminal Phase Defense).

Służy do obrony lokalnego obszaru

System THAAD został zaprojektowany do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Służy do obrony lokalnego obszaru – aglomeracji miejskich, jednostek wojskowych, zakładów przemysłowych i innych ważnych miejsc.

Zobacz także: Biden wysyła żołnierzy do Polski. "Wiele osób w Polsce poddawało to w wątpliwość"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić