To był samolot szpiegowski? Oskarżenia pod adresem USA

Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Iranu opublikowała niepokojący komunikat. Z jego treści wynika, że Stany Zjednoczone zdecydowały się na celowe naruszenie ich przestrzeni powietrznej. Co więcej, wysłały specjalny samolot szpiegowski. O co chodzi?

To był samolot szpiegowski? Oskarżenia pod adresem USA
Maszyna, która miała wlecieć w przestrzeń powietrzną Iranu, to US Navy EP-3E (Getty Images)

Do niepokojącej sytuacji doszło w niedzielę 2 kwietnia. Z komunikatu przedstawicieli Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu wynika, że maszyna wysłana przez USA – rzekomo w celach szpiegowskich – to US Navy EP-3E. Ten wariant samolotu jest wykorzystywany przez armię USA jako rozpoznawczy i patrolowy.

Amerykański samolot szpiegowski nad Iranem

Jak informuje portal Al Arabiya News, samolot US Navy EP-3E wleciał w przestrzeń powietrzną w pobliżu Zatoki Omańskiej. Doniesienia początkowo potwierdziła także irańska półoficjalna Agencja Informacyjna Tasnim, jednak jeszcze tego samego dnia opublikowała komunikat, że do naruszenia granicy Iranu nie doszło, a maszyna odleciała po odebraniu ostrzeżenia.

Po wydaniu ostrzeżenia samolotowi uniemożliwiono wkroczenie w przestrzeń powietrzną kraju bez zezwolenia – poinformowała Agencja Informacyjna Tasnim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Rosja, Chiny i Iran prężą muskuły. Nagranie z manewrów wojskowych na Oceanie Indyjskim

Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem pozostają napięte. W ubiegłym miesiącu doszło do ataku sił amerykańskich na irańskie bazy w Syrii. W wyniku nalotu zginęło co najmniej 19 osób, a władze islamskiego państwa zapowiedziały odwet. Na zdarzenie zareagował m.in. Joe Biden, który zadeklarował, że Amerykanie zawsze będą bronić swoich obywateli.

Sytuacja wewnętrzna Iranu także pozostaje niespokojna. W ciągu ostatnich miesięcy państwem wstrząsnęły masowe protesty, do których zapalnikiem była tragiczna śmierć Mahsy Amini. 22-latka została pobita na śmierć na komisariacie policji za to, że niedokładnie zakryła włosy chustą.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić