To dzieje się coraz częściej. Przyrodnik mówi, co należy zrobić

306

W niektórych regionach Polski można zaobserwować coraz częstsze wizyty wilków w miastach. Mieszkańcy są tym faktem przerażeni. Jak wyprosić z drapieżnika ze swojej posesji?

To dzieje się coraz częściej. Przyrodnik mówi, co należy zrobić
Zdjęcie ilustracyjne (Lasy Państwowe)

Jak podaje "Gazeta Wrocławska" w październiku tego roku pod Wałbrzychem znaleziono dwa wilki bez łap. Prawdopodobnie to sprawka kłusowników. Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za taki czyn może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. W tym samym miesiącu doszło do innego dramatycznego zdarzenia z udziałem wilka.

Młody wilk zagryzł psa. Wilk dostał się na podwórze, gdzie spacerował zwierzak. Co więcej, pies był trzymany przez właściciela na smyczy. Wataha wilków zagryzła psa w ostatnim czasie także na Podkarpaciu. Jak się okazuje takich przypadków jest więcej.

Dzikość zwierzęcia leży nie tylko w interesie naszym, ale i zwierząt. Jeśli wilk nie zapamięta, że nie wolno mu wchodzić na nasz teren, będzie wracał po kolejne psy i inne zwierzęta, które zechce zjeść. A gdy założy rodzinę, a potem watahę, nauczy swoje młode i inne osobniki ze stada, że u człowieka można się "zadomowić" - tłumaczy Krzysztof Strynkowski z Fundacji Fopit-Gobi, która ratuje dzikie zwierzęta, cyt. przez "Gazetę Wrocławską".

Jak podkreślają specjaliści wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, a nawet jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia.

Najczęściej, nawet jeśli podchodzą w nocy w pobliża naszych siedzib my nawet o tym nie wiemy. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o obserwacji właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie Nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk".
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
  • Jeśli jesteś turystą i spacerujesz po lesie nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów,
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.
Zobacz także: Kolcówka jabłoniowa. Rzadki grzyb występujący w Polsce
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić