o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

To najgorsza ochrona przed koronawirusem. Naukowcy alarmują

38
Podziel się

Przyłbica, maska przeciwpyłowa N95 z zaworami czy zwykła maseczka bawełniana. Która z nich najlepiej chroni przed rozprzestrzenianiem koronawirusa? Amerykańskie badania nie pozostawiają złudzeń.

To najgorsza ochrona przed koronawirusem. Naukowcy alarmują
Co najlepiej chroni przed koronawirusem? (Pixabay)
bDoZdirp

Koronawirus. Naukowcy z Florydy sprawdzili, jaka ochrona przed wirusem jest najskuteczniejsza

Zespół z Florida Atlantic University sprawdził, jak przyłbice i maski przeciwpyłowe z zaworami (N95) chronią przed koronawirusem. "Physics of Fluids" opublikował wyniki badania Amerykanów i cały przeprowadzony przez nich eksperyment.

Naukowcy sprawdzili skuteczność zabezpieczeń przed koronawirusem. W czasie eksperymentu użyto manekina, laserów i kamery. Dzięki tej ostatniej zarejestrowano rozprzestrzenianie się kropelek śliny, wyrzucanych z jamy ustnej, w dwóch przypadkach - przy zastosowaniu przyłbicy oraz maseczki N95 (maska przeciwpyłowa, antysmogowa).

bDoZdirr

Koronawirus. Zaskakujące wyniki badań

Jak się okazało, zarówno przyłbice, jak i maseczki N95 nie chronią tak dobrze przed koronawirsem, jak można byłoby się spodziewać. Przyłbice zatrzymują strumień kropelek śliny, ale te później mogą przed rozchodzić się na boki i przedostać poza zasłonę. Nie zapewniają więc statecznej ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Niebezpieczne są także zawory w maskach N95. Są one przeznaczone do odprowadzania powietrza wydychanego przez korzystającą z maski osobę. Nie mogą więc zablokować rozprzestrzeniania kropelek śliny na zewnątrz.

bDoZdirx

Koronawirus. Jaka ochrona jest najskuteczniejsza?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepsze są medyczne i materiałowe maseczki, które najskuteczniej zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

bDoZdirS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Doktor Quinn
3 miesiące temu
Maseczki blokuja wydychany dwutkenek wegla ktory wdychamy z powrotem a to cichy zabojca organizmu duzo grozniejszy niz Fake COVID
hgsdiufh
3 miesiące temu
skończcie tą ściemę z wirusem na zwykła grypę rocznie 100 razy więcej osób umiera !!!!
babanana
3 miesiące temu
Bija na alarm! U was ciagle ktos gdzies bije na alarm...
bDoZdirT
Alek
3 miesiące temu
Największe wirusy są na Wiejskiej. To one nas zabiją. Na śmierć!
dwedwdw
3 miesiące temu
Czy dziennikarze z o2 sa głupi? Prawdopodobnie, bo jedynym zarzutem wobec maseczek N95 jest to, że nie chronia one innych, prócz noszącego, gdyz powietrze się wydostaje. Według tychze dziennikarzy jest to "najgorsza ochrona", ano nie. Najlepsza, gdyż te filtry mają 2x skutecznosc od maseczek chirurgicznych, chronią wiec skuteczniej noszącego, lecz nie chronią wcale osób postronnych przed noszącym. Ale ja jestem egoistą. :)
Najnowsze komentarze (38)
Pou
3 miesiące temu
Najskuteczniejszą ochroną przed coroną jest głową, a w niej rozum. Myślisz i nie ma corony. Nie myślisz jest.
Banan
3 miesiące temu
Mam jeden problem: te restrykcje nie są prawem, to tylko rozporządzenia, a więc zalecenia. Jeżeli po roku noszenia namordnika dostanę grzybicy płuc lub innej choroby, to państwo polskie się na mnie wypnie - żaden sąd nie rozpatrzy mojego żądania odszkodowania od państwa. Domagajmy się poważnego traktowania: ogłoszenia stanu wyjątkowego i uchwalenia odpowiednich ustaw.
Pinokio
3 miesiące temu
A jak N95 chronią jej użytkownika, to ju cisza!!!!!!
Polak
3 miesiące temu
Ci Amerykańscy naukowcy to kur.. wszystko wiedzą i wszystko odkryli, niedługo będzie że Amerykańscy naukowcy odkryli się bo było im za gorąco pod kołdrą w lato. Te maski to chronią tak jak ogrodzenie z siatki przed komarami
xxx
3 miesiące temu
Największe wirusy są na Wiejskiej. To one nas zabiją. Na śmierć!
Kirk
3 miesiące temu
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że najbardziej wiarygodne badania są w tedy gdy zaczynają się od słów "Amerykańscy naukowcy..."
VASCO
3 miesiące temu
ale na maskach medycznych jest napisane że nie działają
znafca
3 miesiące temu
taaaa, ta cała farsa wygląda na ćwiczenia, który rząd lepiej sobie radzi z niesfornymi obywatelami, a sars jest jakby tylko pretekstem do dalszych działań pogłębiających zniewolenie ludzkiego gatunku.... po co? ano po to żeby się zbuntował, wywołał zamieszki , rewolucje itp... wtedy się najlepiej robi biznesy za plecami i ponad głowami maluczkich na wielką kasę...
bDoZdirL
Jak_to
3 miesiące temu
Teoriospiskowcy twierdzą, że maseczki nie chronią przed wirusem, a nie przepuszczają miliony razy mniejszych cząsteczek tlenu i dwutlenku węgla. Zastanawiające.
Nomore
3 miesiące temu
Najlepszy sposób to trzymać dystans lub chodzić w takich przyłbicach jak pszczelarze albo rycerze średniowiecza, ostatecznie chodzić w oparach 60 % alkoholu. Nie długo coś nowego wykryją i będziemy chodzić w skafandrach jak kosmonauci ale tylko klasa premium reszta w workach konopnych na ziemniaki.
Agnes
3 miesiące temu
To jest broń biologiczna. Ludzie umierają każdego dnia. Każdy to olewa. To nie jest zwykła grypa. I tak każdy to lekceważy bo wieksząść ogląda TV i słucha radia. A przecież wiadomomo, że telewizja kłamie.
guk
3 miesiące temu
to komu teraz zapłacicie ! kasa wam sie konczy
rwewre
3 miesiące temu
Co do przyłbicy nie trzeba badań - wystarczy trzeźwy umysł. Od samego początku uważałem dokładnie to, co oni teraz (po kilku miesiącach) wybadali.
alina
3 miesiące temu
ale szczepionki jednak przetestują na Polakach, bezpieczniej będzie! Ci już stoją w kolejkach, jak kiedyś Włosi w Bergamo . Tak ich zabezpieczyli że potem 90% ich padło na koronowirusa, ha ha ha.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić