Natalia Bogucka| 

Nadchodzi kolejna "pandemia". Efekt koronawirusa

499

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Mark Lowcock powiedział, że pierwsze klęski głodu związane z pandemią koronawirusa mogą wkrótce dotknąć kilka krajów. Podkreślił, że zagrożone jest życie milionów kobiet, mężczyzn i dzieci.

Nadchodzi kolejna "pandemia". Efekt koronawirusa
ONZ ostrzega przed klęską głodu (Getty Images)

Klęska głodu może nawiedzić cztery pozbawione żywności obszary konfliktu - Jemen, Sudan Południowy, północno-wschodnią Nigerię i Demokratyczną Republikę Konga. W liście do członków Rady Bezpieczeństwa, Mark Lowcock napisał, że ryzyko głodu na tych obszarach zostało zwiększone przez "klęski żywiołowe, wstrząsy gospodarcze i kryzysy zdrowia publicznego, a wszystko to zostało spotęgowane przez pandemię COVID-19”.

Czynniki te zagrażają życiu milionów kobiet, mężczyzn i dzieci - podkreślił zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych.

Przedstawiciele ONZ powiedzieli wcześniej, że wszystkie cztery obszary są narażone na poważne niedostatki żywnościowe z powodu chronicznych konfliktów zbrojnych i niezdolności organizacji humanitarnych do swobodnej dystrybucji pomocy.

Eksperci ostrzegają przed pandemią głodu

W kwietniu David Beasley, szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP), ostrzegał, że podczas gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa, "jesteśmy również na skraju pandemii głodu". Ostrzegał, że klęska głodu może dotknąć nawet 30 państw.

Nasze analizy wskazują, że jeśli nie będziemy w stanie dotrzeć z pomocą do tych osób, na przestrzeni trzech miesięcy umierać z głodu będzie nawet 300 tysięcy ludzi dziennie - ostrzegał Beasley.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Liczba zakażeń drastycznie wzrośnie? Ekspert mówi o "3-4 tysiącach"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić