To pierwszy taki wyrok w Polsce. Znęcali się nad niedźwiedziem Baloo

4
Podziel się:

W sądzie w Jastrzębiu-Zdroju zapadł wyrok w głośnej sprawie znęcania się nad zwierzętami cyrkowymi. To pierwszy taki wyrok ws. znęcania się nad zwierzętami w cyrku w Polsce.

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Znęcali się nad niedźwiedziem Baloo
Zdjęcie ilustracyjne (Facebook, ZOO Poznań)

Kateryna S. i Sebastian S. znęcali się nad niedźwiedziem Baloo, krokodylem nilowym i trzema żółwiami. Treserzy cyrkowi dostali łącznie 12 zarzutów.

Oskarżeni znęcali się nad niedźwiedziem brunatnym od maja 2014 roku do 5 lipca 2016. Zwierzę nie dostawało jedzenia, przetrzymywano go w małym 25-metrowym wybiegu. W efekcie u niedźwiedzia doszło do licznych zmian chorobowych i okaleczeń.

W 2016 r. niedźwiedź Baloo został odebrany z cyrku przez wolontariuszy z Fundacji Viva! Para znęcała się także nad krokodylem i trzema żółwiami.

Sąd Rejonowy w Jastrzębiu Zdroju uznał Katerynę S. i Sebastiana S. za winnych wszystkich zarzucanych im czynów. Treserzy zostali skazani na rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na 3 lata. Muszą także zapłacić 8 tys. zł grzywny, po 8 tys. zł nawiązki na rzecz oskarżyciela posiłkowego Fundacji Viva!, po 5 tys.zł nawiązki na rzecz funduszu ochrony środowiska i pokrycie kosztów procesu.

Oskarżeni zgotowali swoim zwierzętom piekło. To w świetle dzisiejszego wyroku jest bezsporne. A wszystko to dla zysku. Dzisiejszy wyrok jest przełomowy - nie tylko dlatego, że to pierwszy taki wyrok w sprawie znęcania się nad zwierzętami w cyrku w Polsce; pokazuje, że w cyrku nie ma realnej możliwości zapewnienia zwierzętom warunków zgodnych z ich potrzebami gatunkowymi i ustawą o ochronie zwierząt - mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva!

Sąd orzekł także, że zwierzęta nie mogą wrócić do Kateryny S. i Sebastiana S. i  pozostaną w Poznaniu.

Po 5 latach możemy z ulgą odetchnąć. Zwierzęta odebrane przez nas interwencyjnie w 2016 roku z cyrku są wreszcie bezpieczne. Nie wrócą do maleńkich "terrariów" ani na arenę - napisali wolontariusze Fundacji Viva!
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Baloo przebywa obecnie w poznańskim zoo. "Wiadomość o wyroku dla właścicieli cyrku, z którego został uratowany Baloo, to wielka radość. Największa radość to szczęśliwy Baloo. A Baloo jest najszczęśliwszy, kiedy na pobliskim drzewie znajduje wielkiego łososia" - czytamy na facebookowym profilu poznańskiego zoo.

Zobacz także: Niezwykły moment ataku w Australii. Krokodyl zapolował na drona
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić