Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

"To się skończy". Szef WHO przemówił do świata

88

Szef WHO na konferencji prasowej powiedział, że wspólnymi siłami możemy pokonać pandemię koronawirusa. Stwierdził, że potrzebne są do tego przede wszystkim nadzieja i solidarność.

"To się skończy". Szef WHO przemówił do świata
(YouTube)

Podczas poniedziałkowej konferencji szef WHO powiedział, że w ubiegłym tygodniu w Europie nastąpił pierwszy spadek liczby zakażeń od września. Podkreślił, że jest to zasługa trudnych, ale niezbędnych ograniczeń, które wprowadzono w ostatnich tygodniach.

To mile widziana wiadomość, ale należy ją interpretować z dużą ostrożnością. Zyski można łatwo stracić, a w większości innych regionów świata nadal obserwowano wzrost zachorowań oraz wzrost liczby zgonów. To nie jest czas na samozadowolenie, zwłaszcza że zbliża się okres świąteczny w wielu kulturach i krajach - zaznaczył Tedros Adhanom.

Szef WHO podkreślił, że pandemia COVID-19 zmieni sposób, w jaki będziemy spędzać święta. Przypomniał, by stosować się do lokalnych lub krajowych wytycznych.

Pandemia się skończy - i wszyscy mamy do odegrania rolę w jej zakończeniu - podkreślił.

Tedros Adhanom twierdzi, że pandemia nauczyła nas tego, że w obliczu zagrożenia świat potrafi się jednoczyć. Zaznaczył, że dużą nadzieję dają opracowywane szczepionki na COVID-19.

Dla wielu ludzi pandemia jest źródłem strachu - ale może też być źródłem nadziei, że możemy pokonać COVID-19 i możemy pokonać HIV. Jest wiele nadziei, zwłaszcza wraz z pojawieniem się szczepionek, które zostały zapowiedziane w ciągu ostatnich kilku tygodni - powiedział dyrektor generalny WHO.
Ze strony WHO jesteśmy pewni, że możemy pokonać pandemię za pomocą istniejących narzędzi i szczepionek, które są w przygotowaniu. Najważniejsze jest to, że potrzebujemy nadziei, ale i solidarności, aby współpracować - dodał.

Zobacz także: Szczepionka na COVID bezpieczna? Ekspert: "Ja się zaszczepię"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić