Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Włosi ogłosili sensację. WHO będzie to badać

427

WHO przeprowadza dochodzenie, które ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie cała ludzkość: gdzie rozpoczęła się pandemia koronawirusa? Organizacja ma m.in. współpracować z naukowcami, których badania sugerują, że wirus SARS-CoV-2 mógł znajdować się we Włoszech kilka miesięcy przed odkryciem go w Chinach.

Włosi ogłosili sensację. WHO będzie to badać
Maria Van Kerkhove z WHO podkreśla, że nawiązano już kontakt z włoskimi badaczami. (YouTube)

WHO planuje przeprowadzić testy z włoskimi naukowcami, którzy na początku listopada opublikowali sensacyjne wyniki badań. Wynikało z nich, że 11,6 proc. z 959 pacjentów biorących udział w badaniu przesiewowym w kierunku raka płuc miało przeciwciała koronawirusa.

Koronawirus po raz pierwszy pojawił się w Europie?

Próbki pochodzą z września ubiegłego roku, co oznacza, że pobrano je na kilka miesięcy przed tym, jak w Wuhan odnotowano pierwszy na świecie przypadek koronawirusa. Badania sugerują więc, że COVID-19 mógł pojawić się w Europie dużo wcześniej, niż sądzono.

Skontaktowaliśmy się z tymi badaczami, a oni zaoferowali nam współpracę przy dalszych badaniach tych próbek - powiedziała Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19.

Dochodzenie WHO w sprawie koronawirusa ma jednak rozpocząć się w Wuhan. Główny ekspert WHO Mike Ryan podkreślił, że aby zrozumieć pochodzenie wirusa, kluczowe jest rozpoczęcie śledztwa w mieście, w którym został po raz pierwszy zidentyfikowany.

Stwierdzenie, że choroba nie pojawiła się w Chinach, jest wysoce spekulatywne. Ale wiemy, że pierwsze skupiska ludzkich przypadków, które wykryto, były w Wuhan - powiedział.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon: na wiosnę dobrze nie będzie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić