To ukazało się na niebie. Setki ludzi chwyciły za telefony

161

Warto czasem podnieść wzrok i spojrzeć w niebo, bo całkiem przypadkiem można stać się świadkiem niesamowitych zjawisk. Mieszkańcy tureckiej Bursy mogli ostatnio podziwiać niecodzienny pokaz w wykonaniu... chmur. Obłok przybrał wyjątkowy kształt, który internautom przywodzi na myśl rozmaite skojarzenia.

To ukazało się na niebie. Setki ludzi chwyciły za telefony
Taka chmura pojawiła się na niebie nad Bursą (Twitter)

Mieszkańcy Bursy w północno-zachodniej Turcji mogli poczuć się jak uczestnicy niesamowitego spektaklu, gdy w czwartkowy poranek spojrzeli w niebo. O wschodzie słońca ich oczom ukazał się pojedynczy obłok. I to zdecydowanie nie byle jaki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykłe zjawisko nad Tatrami. Świadkowi udało się je nagrać

Co za widok. Wyjątkowe zdjęcia z Turcji

Niesamowita formacja chmur utrzymywała się przez około godzinę, a jej świadkowie wprost nie mogli oderwać od niej oczu. Wiele osób chwyciło za telefony, a media społecznościowe zalały bajkowe nagrania i fotografie. Widać na nich, jak obłok przybierał rozmaite, intensywne barwy, wraz ze zmianą położenia słońca.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Specyficzny kształt obłoku pobudził wyobraźnię internautów. Niektórzy widzą w nim cynamonową bułeczkę, inni - statek kosmiczny lub portal do innego wymiaru, jeszcze innym przywodzi na myśl nawet damskie genitalia. Skojarzenia są rozmaite, ale czym tak naprawdę jest ten oryginalny obłok?

Jak twierdzą meteorolodzy, zjawisko widziane w Bursie to chmury soczewkowate (łac. altocumulus lenticularis). Związane są zwykle z górami i wiatrami fenowymi. Ustawiają się równolegle do gór, a prostopadle do wiatru.

Formacje te tworzą się w miejscach obniżonego ciśnienia, na wysokości od dwóch do pięciu kilometrów nad powierzchnią ziemi i mają kształt soczewki lub migdała. Jak wyjaśniają specjaliści z brytyjskiego Biura Meteorologicznego, to właśnie chmury soczewkowate są przyczyną wielu zgłoszeń dotyczących rzekomych wizyt UFO.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić