TPN szuka wolontariuszy. Mają pilnować Kasprowego Wierchu

4

Tatrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy, którzy w szczycie sezonu turystycznego pomogą na Kasprowym Wierchu w pilnowaniu turystów. Ogłoszenie TPN wywołało wielkie emocje, od tych pozytywnych po skrajnie negatywne i wulgarne. Czy słusznie?

TPN szuka wolontariuszy. Mają pilnować Kasprowego Wierchu
Kasprowy Wierch to jedna z ulubionych gór turystów w polskich Tatrach (Pixabay)

Tatrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy, którzy od końca maja do września, czyli w sezonie wakacyjnym, pomogą pracownikom parku w pilnowaniu turystów na Kasprowym Wierchu (1987 metrów n.p.m.). W tym okresie góra jest oblegana przez gości, którzy docierają na jej szczyt kolejką linową ze stacji Kuźnice.

"Mamy nowe zadanie w miesiącach od czerwca do września na dwutygodniowe turnusy. Oferujemy bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu. Bonusem są piękne widoki" - ogłosił TPN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brak tłumów i świetne warunki. Oto najlepszy moment, by wybrać się w góry

Kasprowy Wierch jest oblegany, a turyści nie zawsze potrafią się zachować. Schodzą ze szlaku, biwakują poza nim, śmiecą, palą papierosy, hałasują, a w ostatnich latach również używają dronów. Rolą wolontariuszy jest dbania o porządek oraz zbieranie śmieci, których każdego dnia jest na Kasprowym bardzo dużo.

Co oferuje swoim ochotnikom Tatrzański Park Narodowy?

Darmowy nocleg w górnej stacji kolejki na szczycie góry i wyżywienie, niezbędny sprzęt i wsparcie na szlaku, a do tego darmowy wstęp do Parku oraz piękne widoki. Chętni muszą jednak znaleźć dwa tygodnie, by wziąć udział w akcji "Patrol na Kasprowym Wierchu".

Do tego muszą mieć dobrą kondycję, znać Tatry i być przygotowanym sprzętowo (buty, kurtka, czapka, plecak, etc.). Trzeba mieć też osiemnaście lat i potrafić z klasą rozmawiać z ludźmi, bo z tego będzie się składać praca ochotników. Ogłoszenie wywołało lawinę komentarzy. Choćby dlatego, że wolontariuszom przyjdzie zmierzyć się z turystami i ich zachowaniem, które w górach często jest po prostu skandaliczne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wielu internautów pod postem TPN zareagowało bardzo emocjonalnie. Ogłoszenie i prośba Parku wywołały sporo pozytywnych, ale też wiele negatywnych czy wręcz wulgarnych reakcji. Jak się okazuje, każdy inaczej ocenia ten apel o wsparcie. Co napisali internauci?

"Tyle milionów zgarniacie i jeszcze szukacie jeleni do pracy za darmo?"
"Sami na ceprach kasę robicie a szukacie kogoś kto będzie robotę odwalał za darmo."
"To jest dość ciężka praca i nie powinna być wolontariatem."
"Myślę że idea fajna ale lepiej by było, gdybyście zaczęli nagminnie i regularnie wystawiać mandaty."

A jakie jest Wasze zdanie? Czy Tatrzański Park Narodowy powinien opierać się na pracy wolontariuszy, czy też zdecydować się na zatrudnienie fachowców?

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić