aktualizacja 

Pojawiły się w polskich górach. Przyrodnicy proszą o czujność

60

Władze Pienińskiego Parku Narodowego zaapelowały do turystów, którzy wybierają się na górskie szlaki, by uważali na rzadki okaz ślimaków. Są błękitne i występują naturalnie w polskich górach, a ich pojawienie się wywołało duże zainteresowanie. "Ślimak jak to ślimak, szybki nie jest" - przypominają przyrodnicy.

Pojawiły się w polskich górach. Przyrodnicy proszą o czujność
Pojawiły się w polskich górach (Facebook, PAP, Jerzy Ochoński, Pieniński Park Narodowy)

Widok niebieskiego ślimaka na górskim szlaku może być dla wielu z was sensacją, choć pomrów błękitny - bo właśnie o nim mowa - występuje naturalnie m.in. w Pieninach i właśnie pojawił się na trasach.

Ten gatunek z pewnością wzbudza wielkie zainteresowanie turystów, co zdecydowały się wykorzystać władze Pienińskiego Parku Narodowego.

W sieci pojawił się apel przyrodników, którzy proszą turystów o ostrożność podczas górskich wędrówek. Pomrów błękitny, mimo swojego nietypowego koloru, często pada ofiarą wędrujących. Dlaczego? Bo mało kto patrzy pod nogi, czyli tam, gdzie wędrują ślimaki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 09.05, godzina 11:50

Skąd wziął się w Polsce niebieski ślimak?

Pomrów błękitny to przedstawiciel rodziny pomrowiowatych i ślimaków nagich, czyli tych o zredukowanej i niewidocznej z zewnątrz muszli.

W Polsce występuje w Karpatach, głównie w lasach, w wilgotnych wąwozach, wśród murszejących pni i kamieni. Żywi się grzybami oraz różnymi częściami roślin.

Przebywa na ziemi, kryjąc się pod pniami martwych drzew i kamieniami. Na głowie posiada dwie pary czułków, większe są czułki drugiej pary, a na ich końcach znajdują się oczy.

Ślimak jak to ślimak, szybki nie jest i dlatego może być rozdeptywany przez turystów. Wędrując w górach patrzmy pod nogi - czytamy na stronach Pienińskiego Parku Narodowego.

Widok niebieskiego ślimaka z pewnością nie jest dla większości turystów czymś normalnym, ale nie powinien nas szczególnie zaskakiwać.

Jak się okazuje, w naszych górach można spotkać i tak nietypowe zwierzęta. A wiosną, gdy robi się ciepło i pojawiają się opady, jest o to szczególnie łatwo. 

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Wędrując w górach patrzmy pod nogi i zwróćmy uwagę, czy na szlaku nie ma tego jednego z ładniejszych polskich ślimaków i pozwólmy im bezpiecznie dojść tam gdzie zmierzają - kończą swój apel przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego.

Co ciekawe, w Tatrach pomrów błękitny spotykany jest nawet na wysokości 1900 metrów n.p.m. Górskie warunki nie są mu straszne, można go spotkać na szlakach również w Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie. Naukowcy odnotowali obecność tego gatunku także w Niemczech oraz Turcji.

A czy wy kiedyś spotkaliście podczas górskich wędrówek niebieskiego ślimaka?

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić