Tragedia na przejeździe kolejowym. 17-latek na quadzie wpadł pod pociąg

9

Do tragicznego wypadku doszło w czwartkowy wieczór (13 czerwca) na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Jadwiżynie pod Nakłem (woj. kujawsko-pomorskie). Przejeżdżający tędy pociąg osobowy relacji Piła-Bydgoszcz potrącił nastolatka na quadzie. 17-latek nie żyje.

Tragedia na przejeździe kolejowym. 17-latek na quadzie wpadł pod pociąg
W Polsce nawet połowa przejazdów kolejowych to przejazdy niestrzeżone (Piotr Jedzura/REPORTER)

W całej Polsce jest niemal 16 tys. przejazdów kolejowych. Część z nich to przejazdy niestrzeżone. W przypadku każdego z nich należy zachować szczególną ostrożność, a zbliżający się do przejazdu maszynista ma obowiązek nadać sygnał dźwiękowy.

Tyle teorii. W sprawie śmiertelnego wypadku na przejeździe w Jadwiżynie wciąż nie ma jasnej odpowiedzi na to, co było jego przyczyną.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 17-letni kierujący czterokołowcem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym prawdopodobnie nie zastosował się do znaku "stop" i wjechał po nadjeżdżający pociąg. Poniósł śmierć - relacjonuje st. sierż. Kamil Smoliński z policji w Nakle, cytowany przez "Gazetę Pomorską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po wypadku utknął w zalanym aucie. Moment akcji ratunkowej w Hiszpanii

Śledztwo w sprawie pod nadzorem prokuratora prowadzą policjanci z Komendy Policji w Nakle.

Przejazdy niestrzeżone w Polsce

Określenie "przejazd niestrzeżony" to określenie powszechne. W praktyce jego mianem określa się przejazdy kategorii D i E.

Kategoria D to przejazd bez rogatek, półrogatek i samoczynnej sygnalizacji świetlnej. Przed przejazdem ustawiony jest krzyż św. Andrzeja, któremu często towarzyszy znak STOP.

Kategorią E określa się przejścia przez tory kolejowe zabezpieczone np. układającymi się w labirynt barierkami, krzyżem św. Andrzeja lub automatycznie załączanymi rogatkami i sygnalizatorem świetlnym.

Przejazdy kategorii D stanowią ok. 50 proc. wszystkich przejazdów w Polsce.

W 2022 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce zginęło 41 osób.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić