Bogdan Kicka| 

Tragedia w Grudziądzu. Zmarł po ukąszeniu żmii. Służby ostrzegają

47

W Grudziądzu doszło do tragicznego zdarzenia. Pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. Na miejscu błyskawicznie interweniowali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Niestety, ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia, bowiem życia czworonoga nie udało się uratować.

Tragedia w Grudziądzu. Zmarł po ukąszeniu żmii. Służby ostrzegają
Zmarł po ukąszeniu żmii. (Pexels)

Strażacy z Grudziądza otrzymali zgłoszenie o ukąszeniu psa przez żmiję zygzakowatą. Służby natychmiast podjęły działania.

Niestety, pies zmarł jeszcze przed przybyciem pomocy. Brygadier Paweł Korgol z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu poinformował, że zwierzę zakończyło swoje życie bardzo szybko po ukąszeniu.

Mimo intensywnych poszukiwań, nie udało się zlokalizować gada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwugłowa żmija Russella. Bardzo rzadkie znalezisko w Indiach

Apel o zachowanie ostrożności

W związku z tym tragicznym wydarzeniem, strażacy oraz ekolodzy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wakacyjnych spacerów, zwłaszcza z psami.

Pamiętajcie, aby podczas spacerów w lesie, czy gdy spacerujemy polną drogą, by zachować ostrożność, zwłaszcza gdy wychodzimy z psem na spacer. Pies zawsze powinien być prowadzony na smyczy, również w lesie. Gdy napotkamy żmiję na swojej drodze, nie prowokujmy jej, nie zbliżajmy się i pozwólmy zwierzęciu bezpiecznie się oddalić. Trzymajmy psa blisko siebie, ponieważ żmija potrafi szybko zaatakować, przede wszystkim w sytuacji, gdy poczuje się osaczona - zaapelowało Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.

Cechy charakterystyczne żmii zygzakowatej

Żmija zygzakowata występująca w Polsce może być w różnych kolorach, od szarego, przez brązowy, aż po czarny. Na uwagę zasługuje fakt, że zygzakowaty wzór jest zwykle ciemniejszy od reszty ciała. Jej głowa jest trójkątna i wyraźnie odróżnia się od reszty ciała. Ma pionowe źrenice, które są charakterystyczne dla węży jadowitych. Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj długość od 60 do 90 cm.

Podczas spacerów, warto zwracać uwagę na miejsca, gdzie mogą one przebywać, takie jak nasłonecznione polany czy kamieniste ścieżki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić