Trzeci stopień zagrożenia. Nagrania z Azji mrożą krew w żyłach

79

Na Filipinach zarządzono masową ewakuację, po nagłym wybuchu wulkanu Taal. Chmury dymu i popiołu unoszą się na tysiące metrów przynosząc tym samym ogromne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.

Trzeci stopień zagrożenia. Nagrania z Azji mrożą krew w żyłach
Ogłoszono 3 stopień zagrożenia po wybuchu wulkanu Taal. (Twitter, CNN)

Wulkan znajduje się na wyspie Luzon w prowincji Batangas, na jeziorze Taalwulkanu Taal. Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) poinformował, że chmury dymu i popioły wznoszą się na wysokość aż 1500 metrów. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia.

Erupcja wulkanu na Filipinach

Ze względu na "gorące, szybko poruszające się strumienie gazu, popiołu i gruzu" instytut zalecił ewakuację. Ostrzegł także, że jeśli dojdzie do kolejnej erupcji może dojść do tsunami.

O 07:22 czasu pacyficznego główny krater wulkanu Taal wygenerował krótkotrwały wybuch freatomagmatyczny, po którym nastąpiła prawie ciągła aktywność freatomagmowa, która generowała pióropusze dymu na wysokość 1500 metrów. Towarzyszyło im wulkaniczne trzęsienie ziemi i sygnałów infradźwiękowych - napisano w oświadczeniu.

Obszar wokół wulkanicznej wyspy Taal jest obecnie "strefą niebezpieczną". Również okoliczne okręgi zarządziły ewakuacje, a ruch lotniczy wokół wyspy został wstrzymany.

Taal, chociaż jest aktywnym wulkanem, jest porośnięty roślinnością i zamieszkany. Jest też atrakcją turystyczną regionu. Do ostatniej erupcji doszło w styczniu 2020 roku. Ewakuowano wówczas 45 tys. osób

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Joe Biden w Warszawie. Na co liczy rząd?
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić