Jan Manicki
Jan Manicki| 

Uciekał na hulajnodze. Scena jak z "Ptaków"

6

Od przerażających pająków po spadające na przechodniów węże drzewne. Australia dobrze znana jest z atakujących ludzi zwierząt. Okazuje się, że ptaki nie są wyjątkiem.

Uciekał na hulajnodze. Scena jak z "Ptaków"
Ptak zaciekle atakował chłopca uciekającego na hulajnodze (Twitter)

W poniedziałek do sieci trafiło nagranie chłopca na hulajnodze, który ucieka przed wielkim, agresywnym ptakiem. Zwierzę nie odpuszcza i leci za chłopcem, co i rusz atakując go dziobem. Przerażone dziecko krzyczy, próbując uciec przed drapieżnikiem.

Filmujący sytuację mężczyzna wydaje się rozbawiony. Chłopiec przejeżdża tuż obok niego. Tymczasem autor nagrania śmieje się z całego wydarzenia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Uciekał na hulajnodze. Ścigało go wielkie ptaszysko

Ptak, który zaatakował chłopca to najprawdopodobniej dzierzbowron. Co ciekawe, ptaki te w swoich szarżach skupiają się głównie na mężczyznach. Ponadto mają doskonałą pamięć i często wielokrotnie napastują tę samą osobę.

Dzierzbowrony potrafią zapamiętać do 100 różnych osób. Są w stanie rozpoznać ich twarz – powiedział australijski ornitolog Sean Dooley.

Eksperci ostrzegają, że w tym roku ptaki mogą być szczególnie agresywne. W wielu australijskich stanach obowiązkowe jest noszenie na ulicy maseczek ochronnych w związku z pandemią koronawirusa. Dzierzbowrony mogą mieć więc problem z rozpoznawaniem konkretnych osób.

Ptak może Cię kojarzyć i uważać, że jesteś w porządku, ale przez maseczkę może Cię nie poznać – twierdzi Dooley.

Agresywne australijskie ptaki. Bronią swoich gniazd

Dzierzbowron to ptaki z rodziny ptak z rodziny ostrolotów. Występują wyłącznie na terenie Austalii i Nowej Gwinei. Dorosłe osobniki mogą mieć nawet pół metra długości.

Między końcem sierpnia a listopadem przypada okres lęgowy dzierzbowronów. Stają się w tym czasie szczególnie agresywne. Zaciekle bronią swoich gniazd przed intruzami.

Jak pokazują jednak obserwacje, ptaki te atakują ludzi nawet znajdujących się w dużej odległości od gniazda. W 2017 roku odnotowano 3253 przypadki ataków dzierzbowronów, 518 osób odniosło w ich wyniku poważne obrażenia. Jeden z zaatakowanych chłopców wymagał operacji oka. W 2019 roku podczas ucieczki przed ptakiem zginął rowerzysta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić