Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

Ujawniono dane z polskiego Kościoła. Zabraknie księży?

57
Podziel się:

Zakończyły się rekrutacje do wyższych seminariów duchownych w Polsce. Do niektórych zgłosił się tylko jeden kandydat. Liczba powołań w polskim Kościele drastycznie spada.

Ujawniono dane z polskiego Kościoła. Zabraknie księży?
Drastyczny spadek powołań w Kościele (Pixabay)

Jak podaje "Gazazeta Wyborcza", do seminariów w Polsce zgłosiło się w tym roku 356 kandydatów. To niemal 20 proc. mniej niż w ubiegłym. W ciągu 20 lat liczba powołań w polskim Kościele spadła aż o 60 proc.

Katolicka Agencja Informacyjna podała, że najwięcej kandydatów (po 14) zgłosiło się do seminariów w Tarnowie, Poznaniu i Opolu. W Rzeszowie było 12 chętnych, a w Łodzi 11.

Do seminariów w Gdańsku, Lublinie, Warszawie i Warszawie-Pradze zgłosiło się po 10 osób. Z kolei do seminariów w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i Zamościu-Lubaczowie było zaledwie 1 lub 2 kandydatów.

Kryzys w Kościele. Potrzebne zmiany

Jeszcze mniej powołań odnotowały zakony. Ks. dr Przemysław Szewczyk, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, twierdzi jednak, że to nie oznacza, iż wkrótce zabraknie księży. Kościół będzie musiał jednak zreorganizować swoją strukturę.

Spada liczba katolików praktykujących, więc to nie tak, że nam zabraknie wkrótce księży do spełniania potrzeb wspólnoty. Mniej młodzieży chodzi na katechezę, mniej przyjmuje sakramenty, mniej w ogóle potrzebuje opieki duszpasterskiej. Praktyczną trudnością jest natomiast to, że struktury organizacyjne mamy w Kościele rozbudowane na zupełnie inną strukturę społeczną. Wkrótce będziemy musieli rezygnować z pewnych elementów. To już się dzieje na Zachodzie, np. łączenie parafii, zmniejszanie liczby etatów, zbywanie budynków - powiedział "Wyborczej" ks. dr Przemysław Szewczyk.

Zobacz także: Spada zainteresowanie seminariami. Ks. prof. Kobyliński tłumaczy przyczyny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
przechodzień
5 miesięcy temu
wreszcie...i tak ta instytucja KK chyli się ku upadkowi, a jego upadek będzie wielki,,,już nie mogę się doczekać
Pedaliusz
8 miesięcy temu
Smieszy mnie to że nagle jak odkrywam że jestem gej to powołuje się na tzw powołanie...
koala
9 miesięcy temu
az 360 chcialo wstapic do seminarium ? to co najmniej o 300 za duzo Mam nadzieje ze przynajmniej polowa z nich w trakcie zmadrzeje i zrezygnuje
ewa
9 miesięcy temu
Spada ilość chętnych, do seminariów !!! Ale spada też równolegle ilosć osób chodzacych do kościoła !!! Ludzie, teraz są mądrzejsi, i nie tak łatwo można im opowiadac średniowieczne pierdoły !!Kler to kupa gejów i zboczeńców !! A ksieżą, nie chodzi wcałe o wiarę ---tylko i wyłącznie o mamonę !! Powinni pozamykać część kościołow--- bo komu one będa potrzebna ?????
SZCZERY
10 miesięcy temu
MIESZKAM OBOK KOSCIOLA I WIDZE KTO CHODZI..JAK TE POKOLENIE BERETOW ODEJDZIE Z TEGO SWIATA..TO KOSCIOL BEDXIE PUSTY..TO PO CO KSIEZA ?..CHYBA ZE DLA SIEBIE SAMYCH.
Żonaty
10 miesięcy temu
A na pół etatu ,można wystąpić,zawieszę na razie że jestem żonaty,no podatki kaczor chcę,?¿¿
Mirek
10 miesięcy temu
A co to jest powołanie?,odkrycie w sobie homoseksualisty
ATEISTA
10 miesięcy temu
Widocznie bóg tak chciał
Mleczna krowa
10 miesięcy temu
Tysiące wybudowanych i budujących się miejsc dojenia owiec i tylko kilka szpitali w ostatnich 30 leciu
Dago
10 miesięcy temu
Przyszła kryska na matyska nie jestescie do niczego potrzebni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kropka
10 miesięcy temu
Chłopaki nie są głupie. Jeszcze chwila i pożądany człowiek będzie pluł na widok księdza.
Jan
10 miesięcy temu
Niech to wreszcie upadnie świat odetchnie dzieci rowniez
CK/emeryt'44
10 miesięcy temu
Kościół Katolicki powinien się skutecznie przeobrazić. I to wcześniej. A tymczasem Sobór II Watykański nie skorzystał z okazji. To nie tylko wina Jana XXIII (zwołał Sobór) czy Pawła VI( kontynuował i zakończył Sobór II), lecz i naszego Jana Pawła II. Ten ostatni nadmiernie rozbudował kościelną administrację. Tylko w Polsce ile to utworzył dodatkowych diecezji, i to małych obszarowo. W Każdej Diecezji Ordynariusz. Do tego 2-3 sufraganów (bp pomocniczy). O rozbudowanej administracji wokół biskupa nie wspomnę.A koszty utrzymania???
Halina
10 miesięcy temu
I PO CO DLA KOGO I AMENT
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić