aktualizacja 

Ukraina. Płonie rosyjski szpital w okupowanym Berdiańsku

W okupowanym przez Rosję Berdiańsku w obwodzie zaporoskim wybuchł pożar w ośrodku wypoczynkowym, w którym znajdował się szpital dla żołnierzy rosyjskich – poinformowały władze miasta. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania unoszącego się nad miastem dymu.

Ukraina. Płonie rosyjski szpital w okupowanym Berdiańsku
Pożar w okupowanym Berdiańsku (Facebook)

Jak pisze rada miejska Berdiańska, miejscowi donoszą, że pożar wybuchł na półwyspie Berdiańska kosa w okupowanym przez Rosję mieście na południu obwodu zaporoskiego. W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, które wskazuje na to, że dym unosi się nad miastem z ośrodka rekreacyjnego.

Płonie szpital dla najeźdźców

Według wstępnych informacji Ukraińców to właśnie w tej placówce, która przed wojną zarządzała rada miasta Berdiańsk, rosyjscy najeźdźcy utworzyli szpital dla rannych żołnierzy. Rosyjskie media propagandowe w tej chwili milczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Autobus na przejeździe kolejowym w Zabrzu. Kierowca zignorował rogatki

Ukraińskie wojska w tej chwili również nie potwierdzają, czy pożar w ośrodku jest związany z kolejnym atakiem rakietowym, ale w ostatnim czasie Siły Zbrojne tego kraju regularnie przeprowadzają skuteczne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na okupowanych terenach.

W środę, 8 lutego ukraińskie wojska zaatakowały wojskowe. Według wstępnych szacunków zginęło wówczas ponad 100 żołnierzy wroga, a ponadto uszkodzono magazyn amunicji i paliwa oraz stację radarową.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Rosjanie szykują się do ofensywy

Ataki Ukraińców związane są z wcześniejszymi doniesieniami o tym, że Rosjanie szykują się do ofensywy na kierunku zaporoskim i starają się stworzyć dodatkowe linie obrony. Szef władz obwodu zaporoskiego wskazał, że obiekty inżynieryjne powstają wewnątrz okupowanych miast - Berdiańska i Melitopola.

W związku z tym w Berdiańsku dowódcy pozwolili rosyjskim żołnierzom zrezygnować z noszenia mundurów i poruszać się w cywilnych ubraniach. Jest to związane z niedawną śmiercią trzech rezerwistów z Rosji i obawami wroga o własne bezpieczeństwo.

Agresorzy dobrze wiedzą, że lokalni mieszkańcy śledzą ich wszystkie ruchy i donoszą o nich ukraińskim wojskom - poinformował pod koniec grudnia ubiegłego roku rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Berdiańsk okupowany od lutego

Liczący przed rosyjską inwazją ponad 100 tys. mieszkańców Berdiańsk został opanowany przez najeźdźców 27 lutego 2022 roku, trzy dni po inwazji Kremla na Ukrainę. W drugiej połowie marca ukraińskie siły zniszczyły stacjonujący w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy Saratow, należący do Floty Czarnomorskiej.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić