Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Ukraińcy zdobyli rosyjski "kurnik". To pierwszy taki przypadek w trakcie wojny

To pierwszy taki przypadek, gdy ukraińskim żołnierzom udało się przejąć rosyjski czołg, nazywany "kurnikiem". Wewnątrz pojazdu znajdowali się rosyjscy żołnierze, którzy zostali zatrzymani jako jeńcy. Tego rodzaju czołgi, są wyposażone w dodatkowe "zabezpieczenia" z prowizorycznych materiałów. Ich skuteczność na froncie jest żadna...

Ukraińcy zdobyli rosyjski "kurnik". To pierwszy taki przypadek w trakcie wojny
Ukraińcy zdobyli rosyjski "kurnik". To pierwszy taki przypadek w trakcie wojny (Telegram)

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad dwóch lat. Niedawno Siły Zbrojne Ukrainy przejęły po raz pierwszy nietypowy rosyjski czołg, który bardziej przypomina kurnik niż nowoczesną broń.

Na nagraniu widać, jak ukraińscy żołnierze wchodzą do opancerzonego pojazdu, skutecznie przejmując kontrolę nad nim. Znajdujących się w środku rosyjskich żołnierzy wzięto jako zakładników, a maszyna została uruchomiona i wyprowadzona z zarośli.

Ukraińcy z dumą zawiesili na czołgu niebiesko-żółtą flagę swojego kraju, co symbolizuje nie tylko ich triumf, ale również niezłomność i determinację w obronie ojczyzny, przed rosyjskim agresorem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zasadzka na Rosjan pod Charkowem. Ukraińcy czaili się w zaroślach

Kurnik, czyli nietypowy rosyjski czołg

Czołg, który widzimy na nagraniu, jest obudowany złomem. Taka konstrukcja może zapewnić ochronę przed dronami typu FPV z prostymi jednogłowicowymi granatami zdolnymi przebić stal pancerną, ponieważ ich detonacja nastąpi kilkadziesiąt centymetrów od pancerza zasadniczego czołgu.

Klatki, nazywane też "żółwiem" lub "kurnikiem", mają za zadanie chronić również przed ostrzałem pociskami. Są one montowane zarówno na starych, jak i nowocześniejszych rosyjskich czołgach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nadbudówka ze złomu pancernego zapewnia także prowizoryczną ochronę żołnierzy przewożonych w czołgu przed odłamkami artyleryjskimi. Taki rosyjski "żółw pancerny" ma najpewniej na celu dostarczenie desantu w dany region. Warto zauważyć, że ze względu na dodatkowy pancerz, ruch wieży na boki jest ograniczony, co zmniejsza jego efektywność bojową.

Tego typu pojazdy są dowodem na próbę zwiększenia ochrony załogi i sprzętu w warunkach intensywnego ostrzału, choć często kosztem manewrowości i skuteczności bojowej. Zdobycie takiego czołgu przez Siły Zbrojne Ukrainy jest kolejnym, małym sukcesem w walce z rosyjskim najeźdźcą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić