Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Ukrainiec nie chciał do wojska. Nagrali ucieczkę. "Człowiek guma"

Tysiące Ukraińców z heroizmem bronią swojej ojczyzny przed rosyjskim najeźdźcą. Nie każdy jednak chce poświęcać się w imię wolności na froncie. Jedni przed poborem uciekli za granicę, inni uchronili się przed nim dzięki łapówce. Tymczasem mężczyzna, którego wezwano do biura poborowego w Mukaczewie, wywinął się dzięki swoim naturalnym umiejętnościom. Nagranie wbija w fotel.

Ukrainiec nie chciał do wojska. Nagrali ucieczkę. "Człowiek guma"
Mężczyzna uciekł z biura poborowego (X (Twitter), BuckarooBanzai)

Ukraina tonie w krwi już od ponad półtora roku. Kraj broni się przed agresją Putina, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Wojsko rosyjskie na samym początku konfliktu uderzyło z ogromną siłą, dochodząc nawet w rejon Kijowa.

Ukraińcom udało się jednak odeprzeć atak i na ten moment obronili niepodległość. Jesienią ubiegłego wyparli wojska rosyjskie z części ziem. Niestety, Rosjanie w drugim roku wojny dobrze przygotowali się do obrony przed kontrofensywą, która rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku.

Utrzymują cały czas kontrolę nad korytarzem prowadzącym na Krym. W ostatnich tygodniach dążą do przejęcie inicjatywy na froncie i opanowania Awdijiwki - ważnego z punktu widzenia obu stron miasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To skandaliczne i nikczemne". Mocne słowa o relacjach z Ukrainą

Ukraińcom udaje się prowadzić wojnę dzięki pomocy wojskowej i finansowej z Zachodu, a także determinacji i woli walki ze strony społeczeństwa. Przedłużający konflikt wywołuje jednak wyczerpanie i zmęczenie wojną, a próby unikania służby wojskowej są coraz bardziej powszechne.

Uciekł przez okno z biura poborowego

O tym, że za łapówkę można na Ukrainie uniknąć poboru, mówi się od dawna. Wielu mężczyzn "wykupiło się" i uciekło przed mobilizacją na Zachód. Wedle służb tylko w Polsce jest 80 tys. takich osób.

Sposoby unikania wojska są czasem bardzo zaskakujące. Jedna z Ukrainek organizowała na przykład ślubu z niepełnosprawnymi kobietami za pieniądze. Swatka brała aż 4,5 tys. dolarów za swoje usługi. Pary uciekały potem za granicę, a gdy kobieta wróciła na Ukrainę, dochodziło do rozwodu.

Czasem jednak mężczyźni w wieku poborowym wykorzystują do ucieczki przed wojskiem własne zdolności fizyczne i to dosłownie. Po sieci niesie się film z Ukraińcem, który ucieka z biura poborowego w Mukaczewie (obwód zakarpacki) przez okno.

Najpierw udało mu się przecisnąć przez kraty, a następnie niczym pająk schodził powoli w dół, aż zeskoczył. Na nagraniu widać, jak ucieka, a w ślad za nim biegnie jeden z wojskowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Internauci jak zwykle nie zawiedli. Ich komentarze bawią do łez. "Zrobią z niego komandosa!", "Ta dziura w kracie to chyba specjalnie pod ucieczki", "Człowiek guma" - to tylko niektóre wpisy pod nagraniem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić