Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Tak unikali poboru. Szokujący proceder na Ukrainie

Zdumiewające doniesienia z Ukrainy. Policja wpadła na trop swatki, która szukała mężczyznom w wieku poborowym niepełnosprawnych żon. Dzięki temu mogli uniknąć powołania do wojska. Swatka inkasowała za swoją działalność spore pieniądze.

Tak unikali poboru. Szokujący proceder na Ukrainie
Tak unikali poboru. Szokujący proceder na Ukrainie (Getty Images, Olena Znak)

"Polsat News" informuje, że policja zatrzymała i aresztowała swatkę w Odessie. Kobieta prowadziła bardzo dochodowy i wątpliwy moralnie biznes. Jak czytamy, 34-latka szukała kobiet z niepełnosprawnością i odpowiednią grupą inwalidzką, które za odpowiednią opłatą zgadzały się na ślub z chcącymi uniknąć służby wojskowej. Para wyjeżdżała potem za granicę, a kiedy wróciła na Ukrainę, dochodziło do rozwodu.

Swatka została zatrzymana na gorącym uczynku podczas przyjmowania certyfikatu małżeńskiego i przyjmowania pieniędzy. Kobieta brała aż 4,5 tys. dolarów za swoje usługi. Teraz policja ustala, komu jeszcze udało się uniknąć poboru w taki sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To skandaliczne i nikczemne". Mocne słowa o relacjach z Ukrainą

Unikają poboru do wojska

"Polsat News" podaje, że młodzi Ukraińcy szukają bardzo wielu sposobów, aby uniknąć poboru. Przypomina, że we wrześniu w obwodzie odeskim zlikwidowano grupę, która sprzedawała fałszywe zaświadczenia lekarskie.

Dokumenty poświadczały, że wezwani na komisję wojskową są niezdolni do służby w armii ukraińskiej. Władze rozważają także ekstradycję osób w wieku poborowym, które wyjechały za granicę. Szacuje się, że tylko w Polsce jest ich około 80 tysięcy.

Ukraińcy źle to widzą

Zmęczeni wojną żołnierze ukraińscy bardzo źle patrzą na takie postawy. Szczególnie poziom korupcji, który pozwala na uniknięcie wojska, negatywnie wpływa na morale żołnierzy i społeczeństwa. Zwracał na to uwagę Jakub Ber z Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z naszym portalem.

Jest oczekiwanie, że część społeczeństwa, która pozostaje bierna, weźmie karabin do ręki i przyłączy się do walki. Osoby, które nie biorą udziału w wojnie, nie udzielają się jako wolontariusze, unikają poboru, myślą w kategoriach własnego interesu, są egoistami - mówił ekspert.

Obecnie Ukraina jest jeszcze w stanie prowadzić walkę z Rosją, jednak wraz z przedłużaniem się konfliktu żołnierzy może zacząć brakować. Tym bardziej, że to najeźdźca ma zdecydowaną przewagę pod względem demograficznym.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić