o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • Quizy
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Unia Europejska otwiera granice zewnętrzne od 1 lipca. Znakomita wiadomość dla Polaków

42
Podziel się

Od 1 lipca możliwe będzie podróżowanie do państw Unii Europejskiej z czternastu krajów, które znalazły się na oficjalnej liście. Zatwierdzona ona zostanie 30 czerwca o godzinie 12:00.

Unia Europejska otwiera granice zewnętrzne od 1 lipca. Znakomita wiadomość dla Polaków
Z których krajów będzie można podróżować do UE? (Getty Images, Robert Alexander)
bDeBNyNx

Pandemia koronawirusa niezwykle negatywnie wpłynęła na turystykę nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale przede wszystkim globalną. Zewnętrzne granice UE były zamknięte od połowy marca. 1 lipca nastąpi jednak pierwszy krok w kierunku ich ponownego otwarcia.

Chorwacja 30 czerwca zakończy swoje półroczne przewodnictwo w UE. Zanim to jednak nastąpi, władze tego państwa uruchomiły procedurę pisemną w sprawie stopniowego otwierania granic zewnętrznych Wspólnoty. Komisja Europejska opublikuje listę państw, z których od 1 lipca możliwe będzie podróżowanie do państw UE.

bDeBNyNz

UE otwiera granice. Skąd będzie można podróżować?

Na wstępie warto zaznaczyć, że lista będzie jedynie rekomendacją dla państwa członkowskich. Ochrona granic wewnętrznych to bowiem kompetencje narodowe i to konkretne jednostki będą podejmować decyzje w tej sprawie. Komisja Europejska zaapelowała jednak o skoordynowane działania ukazujące jedność UE.

Które kraje znalazły się na liście przygotowanej przez Chorwację i zaakceptowanej przez pozostałe państwa Wspólnoty? Dla Polaków znakomitą wiadomością jest obecność na niej m.in. Gruzji, która jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych naszych rodaków w ostatnich latach. Póki co, zamknięte granice pozostaną przede wszystkim dla Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. Poza Gruzją, na liście znalazły się:

 • Kanada
 • Serbia
 • Czarnogóra
 • Australia
 • Nowa Zelandia
 • Japonia
 • Korea Południowa
 • Tunezja
 • Tajlandia
 • Algieria
 • Maroko
 • Urugwaj
 • Rwanda
bDeBNyOa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Gość
4 miesiące temu
Kiedy otwarcie granicy z Białorusią?
Gal
4 miesiące temu
Otwórzcie granic z Białorusią. Chociażby dla obywateli Polski
polakos
4 miesiące temu
włodarze tego świata zrobili sobie test, jak DALEKO mogą się posunąć do wprowadzenia ograniczeń i sterowania mas, i wyszło im że BARDZO DALEKO bo ludzie są po prostu "qupi" nie myślą i są uzależnieni od powierzchownego szybkiego przekazu medialnego, łykają go bez zastanowienia, analizy przyjmując informacje za ostateczny fakt, a argumenty opierają na specjalistach żerujących na grantach.
bDeBNyOb
POLOGNE
4 miesiące temu
Proszę otwórzcie granicę dla Białorusi , a nie dla jakiś krajów afrykańskich
zdziwiony
4 miesiące temu
A gdzie Chiny? Tam jest przecież bezpieczniej niż w Australii!
Najnowsze komentarze (42)
Lena
3 miesiące temu
Witam czy ktoś podróżował na Ukrainę samolotem? jakie warunki obowiązują?
Alex
4 miesiące temu
A Chiny? Mam chłopaka z Hongkongu i doczekać się nie można...
tomorono
4 miesiące temu
Szkoda że Kanada zamknęła znowu swoje granice do 31 lipca.
ninel
4 miesiące temu
Kiedy otwarcie granicy z Ukrainą?
GOSC
4 miesiące temu
TO ZE OTWIERAJA GRANICE, TO WCALE NIE JEST DOBRA WIADOMOSC ! LUDZIE ABSOLUTNIE NIE ZDAJA SOBIE SPRAWY Z OBECNOSCI CORONAWIRUSA I JEGO ZAGROZENIA.MALO POWIEDZIANE NIE ZDAJA SOBIE SPRAWY Z NICZEGO TURYSTYKI I POWROTU DO PRACY.JESTEM ZA GRANICA NIGDZIE NIE WYJEZDZALAM I PATRZE NA TYCH CO POWRACALI PO TRZECH MIESIACACH Z NADZIEJA O POWROCIE NA SWOJE PRACE 😞, PRZELICZYLI SIE NIKT ICH DO PRACY NIE CHCE POPRZYJMOWALI OSOBY KTORE PODCZAS PANDEMI ZOSTALY A NIE WYJEZDZALY.WOGOLE NIE CHCA OSOB PRZYJEZDZAJACYCH Z ZAGRANICY, NIE LUDZCIE SIE NADZIEJA BO W ZYCIU WYGLADA TO INACZEJ , I SKONCZYCIE JAK INNI BEZ PRACY BEZ PIENIEDZY NA POWROT I BEZ SRODKOW DO ZYCIA BO NIKT WAM NAWET Z WASZYCH RODAKOW NIE POMOZE BO TEZ MAJA PROBLEMY POZBYLI SIE TROCHE PRAC A POZATYM MAJA TEZ RODZINY W POLSCE KTORYM MOSZA POMOC I SA ABSOLUTNIE NA PIERWSZYM MIEJSCU.TAKZE PODEJMUJAC DECYZJE O POWROCIE DO PRACY GROBO SIE ZASTANOWCIE ABY NIE SKONCZYC NA ULICY Z BEZDOMNYMI..
Ania
4 miesiące temu
jesli amerykanin chce sie dostac do polski przez kanade z lotem posrednim w innym kraju europejskim to gdzie beda sprawdzac jego obywatelstwo? myslicie, ze to przejdzie, czy gdzies go zatrzymaja/nie wpuszcza do samolotu?
Waldi
4 miesiące temu
Bzdury piszą żeby tylko siedzieć w polszy. Wczoraj tj. 30 czerwca 2020 r dojechaliśmy do Prapratno w Chorwacji przez niby zamkniętą Bośnię i Hercegowinę. MSZ sieje propagandę że niby Polacy nie mogą wiechać na terytorium BIH że trzeba posiadać paszport. Nic z tych rzeczy!!!! Normalnie wjechaliśmy na dowody os. Tak samo z tym rej. Się na stronie enter croatia totalna bzdura nikt nie pyta gdzie jedziesz, na ile jedziesz bzdury bzdury bzdury. Strasznie Polaków przez własny rząd. W Chorwacji nie ma żadnych restrykcji!!!! Wszyscy tu mówią że cały ten jovit covit to bzdura. Jechaliśmy przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnia i Hercegowina. Nie spotkaliśmy nikogo kto by znał kogoś chorego. Tylko media chyba są zarażone. Pozdrawiamy z pięknej Croatii.
Viola
4 miesiące temu
Chcę do Polski wrócić, czekam w Meksyku!
bDeBNyNT
Momo
4 miesiące temu
A co z Wielką Brytanią? Niczego do cholery nie można się dowiedzieć
Zambrów
4 miesiące temu
Urszula z męża Drożęcka nauczycielka Angielskiego św pamieci żona marka Drożęckiego ur w lomzy zamieszkala wczesniej w konopkach woj podlaskie niedaleko wsi poryte w raz z córką z pierwszego małżenstwa doprowadza do gwałtów i zabójśtwa na terenie zambrowa okolic uciszaja z córka ludzi i nowym mężczyzna
sum
4 miesiące temu
A gdzie KUBA?
magda
4 miesiące temu
Norma jest w Norge ,jesli jest 20 nowych zachorowan na 100.000 mieszkancow to kraj jest izolowany.Nie jestem pewna czy takie normy stosuje sie wszedzie.
Juz nie Polak
4 miesiące temu
Wielkie otwarcie granic! Dyktatura! A Ukraina. Byla lista 50 panstw, Polska i kilka panstw Europy wschodniej nie zgodzilo sie na pelne otwarcie granic. Brawo PIS, prezes nie potrzebuje kobiety, konta, prawa jazdy, otwartych granic, to bedzie jak zdecydowal naczelny psychopata!
Nemo
4 miesiące temu
Zabrakło m in Bośni i Hercegowiny , a żeby dostać się z Chorwacji do Czarnogóry trzeba przez nią przejechać
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić