USA nakazuje ewakuację rodzin amerykańskich dyplomatów z Ukrainy

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał w sobotę zarządzenie nakazujące rodzinom personelu ambasady USA na Ukrainie ewakuację z kraju już w najbliższy poniedziałek - donosi Fox News. Nakaz pojawił się w momencie, gdy wizja siłowego rozwiązania konfliktu z Ukrainą przez Rosję staje się coraz bardziej realna.

USA nakazuje ewakuację rodzin amerykańskich dyplomatów z Ukrainy
Departament Stanu nakazał ewakuację rodzin personelu ambasady USA na Ukrainie (Getty Images)

Rodziny pracowników amerykańskiej ambasady na Ukrainie mając zacząć ewakuację z kraju już w poniedziałek 24 lutego. Według Fox News Departament Stanu ma również wydać w przyszłym tygodniu wytyczne zachęcające amerykańskich cywilów do rozpoczęcia opuszczania Ukrainy lotami komercyjnymi.

USA nakazuje ewakuację rodzin ambasadorów na Ukrainie

O potencjalnych planach ewakuacji informowały już w piątek redakcje "Bloomberga" i "The New York Post". Jak przypomniał nowojorski dziennik, Departament Stanu określił Ukrainę jako kraj niebezpieczny ze względu na "nasilające się zagrożenie ze strony Rosji" oraz pandemię koronawirusa.

Wiadomość o nakazie ewakuacji pojawiła się zaledwie kilka godzin po tym, jak na Ukrainę dotarła pierwsza dostawa wartego 200 milionów dolarów pakietu pomocy wojskowej, który Stany Zjednoczone zatwierdziły w ubiegłym miesiącu - podał Reuters.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Konflikt Rosja-Ukraina eskaluje

Podczas gdy amerykańscy dyplomaci apelują o pokojowe rozwiązanie kryzysu między Rosją a Ukrainą, Rosja wysyła coraz więcej oddziałów wojskowych na granicę i odmawia wycofania się ze swoich żądań, aby Ukraina została wykluczona z członkostwa w NATO i aby sojusz wycofał swoje wojska z Europy Wschodniej.

Na konferencji prasowej w Białym Domu, która odbyła się w środę, prezydent Biden powiedział, że spodziewa się, że Putin "wystąpi" przeciwko Ukrainie, ale Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO są gotowi nałożyć na Rosję wysokie sankcje i wesprzeć Ukrainę.

Zobacz także: Konflikt Rosja-Ukraina. Ekspert o pomocy militarnej USA po ewentualnej inwazji Moskwy
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić