"Jak inwazja na Polskę". Wstrząsające słowa na temat planów Rosji

Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji, w bardzo ostrych słowach wypowiedział się na temat tego, co robi Kreml. Potencjalną inwazję na Ukrainę porównał do ataku nazistowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku.

"Jak inwazja na Polskę". Wstrząsające słowa na temat planów Rosji
Wojska rosyjskie na Białorusi (Getty Images)

Michael McFaul zamieścił swoją opinię na temat sytuacji w Europie Wschodniej na Twitterze. 58-letni polityk, ambasador USA w Rosji w administracji Baracka Obamy i jeden z architektów ówczesnej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Kremla, podkreśla, że Ukraina w żaden sposób nie sprowokowała potężnego sąsiada do agresji.

Ukraina nie zrobiła nic – absolutnie nic – by zagrozić Rosji. Mimo to Putin grozi inwazją na Ukrainę. Wygląda to trochę jak najazd Saddama na Kuwejt albo inwazja Hitlera na Polskę. Złe analogie historyczne? A niby jakie byłyby lepsze? – napisał McFaul na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Konflikt Rosji i Ukrainy. Ostry komentarz Michaela McFaula

Sytuacja na granicy budzi niepokój wśród przedstawicieli międzynarodowej opinii publicznej. Rosja umieściła tam ok. 100 tysięcy żołnierzy, którzy oficjalnie mają jedynie przeprowadzać ćwiczenia.

Zobacz także: zobacz też: Polska stawia żądania USA. Chodzi o Rosję

Obaw nie kryje między innymi Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że w przypadku agresji na sąsiednie państwo Rosja zostanie obłożona sankcjami gospodarczymi. W przygotowaniu jest również plan awaryjny na wypadek, gdyby Władimir Putin zdecydował się na odcięcie reszty Europy od gazu.

Szczegóły ewentualnych sankcji nie zostały podane do wiadomości publicznej. Według ustaleń CNN obejmą one m.in. kontrolę eksportu technologii.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić