Wróć na
Ewelina Kolecka
|

USA. Zabójca został stracony po 25 latach w celi śmierci

47
Podziel się

W Stanach Zjednoczonych doszło do drugiej egzekucji od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Skazany to Billy Joe Wardlow, który popełnił zbrodnię, kiedy miał zaledwie 18 lat. Do wiadomości publicznej podano sposób wykonania wyroku.

USA. Zabójca został stracony po 25 latach w celi śmierci
Billy Joe Wardlow trafił do celi śmierci za zabójstwo, które popełnił jako 18-latek (Texas Department of Criminal Justice)
bCPLiJKd

Jak podaje CBS News, Billy Joe Wardlow miał zostać stracony 5 miesięcy wcześniej. Jednak wybuch pandemii koronawirusa oraz wprowadzone w związku z nim środki bezpieczeństwa doprowadziły do przesunięcia egzekucji.

Przed egzekucją obrońcy Wardlowa zwrócili się do Sądu Najwyższego USA z prośbą o ułaskawienie 45-latka. Liczyli na to, że uzyskają pozytywną odpowiedź z powodu młodego wieku sprawcy w chwili dokonania zabójstwa. Sąd nie wyraził jednak zgody na wstrzymanie egzekucji.

bCPLiJKf

Obrońcy 45-latka argumentowali również, że wykonanie wyroku naruszy zasady bezpieczeństwa. Wskazywali, ze podczas przeprowadzania egzekucji strażnicy więzienni zostaną narażeni na zarażenie koronawirusem. Ostatecznie ich uwag nie uwzględniono.

Zobacz też: #KresyŚwiata: Iran szokuje. Kara śmierci za pornografię

Kara śmierci w USA. Wyrok wykonano po 25 latach

Billy Joe Wardlow został stracony poprzez przyjęcie zastrzyku z trucizną. Przed wykonaniem wyroku strażnik więzienny spytał 45-latka, czy chciałby wydać ostatnie oświadczenie. Ten powiedział kilka słów oraz uśmiechnął się do przyjaciół, którzy przyszli go pożegnać.

Billy Joe Wardlow został uznany za zmarłego 24 minuty po wstrzyknięciu mu trucizny. Egzekucję wykonano w Zakładzie Karnym w Huntsville w stanie Teksas. Wszyscy strażnicy więzienni i widzowie nosili maski i rękawiczki ochronne, jednak 45-latkowi ich nie udostępniono.

bCPLiJKl

Skazany popełnił zbrodnię w 1993 roku. Jego ofiarą był 82-letni Carl Cole, któremu Wardlow chciał ukraść ciężarówkę, jednak został przyłapany przez właściciela. Nastolatek potrzebował auta, żeby razem ze swoją dziewczyną uciec z domu. Para chciała żyć z dala od rodziców, których oskarżali o złe traktowanie.

bCPLiJKG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Temida
miesiąc temu
Był młody i głupi.Nie planował jednak morderstwa.25 lat, to chyba wystarczająca kara. W Polsce za morderstwo z premedytacją i szczególnym okrucieństwem dostaje się czasem 12 lat i wychodzi po 6. Kiedy życie w tym kraju nabierze wartości?
Projektant
miesiąc temu
Szkoda, że morderców w Polsce nie czeka ta sama kara. Nie żałuję tego człowieka. U nas w Polsce prezydent by ułaskawił, tam kompetencje ma w tej sprawie sąd. Jeżdżą do USA ale nie biorą pozytywnych przykładów.
miro
miesiąc temu
pies ważniejszy od czlowieka ,za zabicie psa do 5 lat a za zabicie bejzbolami ojca na oczach dziecka po 4 lata ,mamy fajną sprawiedliwość
bCPLiJKH
twsryryrer
miesiąc temu
Widzów to ma telewizja. Przy egzekucji są obserwatorzy.
krzych
miesiąc temu
Ale dlaczego przebywał w celi śmierci 25 lat? Skazano go w połowie lat 90. wię cod razu mogli wykonac karę
Najnowsze komentarze (47)
gosc
miesiąc temu
jedyna sprawiedliwa kara jezeli robi to z pelna swiadomoscia pozbawienia zycia drugiej osoby ,niestety tylko czapa i to natychmiast bez zywienia go 25 lat
Klavisz
miesiąc temu
"(...) jednak 45 latkowi ich nie udostępniono" (rękawiczek). Nie, to są jaja normalnie...
hehehe
miesiąc temu
zbrodnia w afekcie
badi
miesiąc temu
kara śmierci za to?? lekka przesada
dfs
miesiąc temu
sprawiedliwie tylko dlaczego dali mu pozyc 25lat? jego ofiara nie miala takiej mozliwosci
romek
miesiąc temu
I to jest zdrowe prawo i społeczeństwo. Śmierć za śmierć.
tomo
miesiąc temu
był nikim więc system się zabawił. Gdyby miał rodziców - prawników, to by dostał max. 5 a wyszedł po 3ch.
hahaha
miesiąc temu
"poprzez przyjęcie zastrzyku z trucizną"?? Chyba poprzez podanie. Z wielką ochotą przyjął?
bCPLiJKz
nicku
miesiąc temu
To nieludzkie, że skazaniec nie dostał maseczki, przecież mógł się zarazić!
Jarosław
miesiąc temu
I takie prawo powinno być w Polsce normą .
Duzy niesmak
miesiąc temu
W USA głupi 18latek co przypadkowo odebrał dziadkowi dwa pozostałe mu miesiące życia został stracony a w Polsce ksiądz, który rznie dzieci i odbiera im cale dzieciństwo i pustoszy psyche na cale życie idzie sobie "baraszkować" na inna parafie...
Mam niesmak
miesiąc temu
Ja wiem ze popełnił zbrodnie ale głupi 18 latek, który chciał samochód do ucieczki z jakiegoś patologicznego domu zabił 82 letniego dziadka...zapewne tego zupełnie nie planował. Morderstwo to morderstwo ale jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu ze kara była na wyrost i tak naprawdę po tych 25latach mogliby go pościć. Zapewne był kompletnie innym człowiekiem a jeszcze miał czas żeby normalnie żyć. Kara śmierci należy się wyrachowanej recydywie i mafii, która zabiera życia z premedytacja, dzieciom, rodzinom...
Gosc
miesiąc temu
Tak powinno być wszędzie. Tylko szkoda że tyle lat musiał siedzieć i karmić to trzeba bylo
antyd
miesiąc temu
1. 82-latek - moja babcia ma tyle samo i powtarza, że wkurza ją ten wiek, bo wolałaby spokojnie umrzeć, a nie zastanawiać się, czy dożyje jutra i bez przerwy mówi, że mamy się nią nie przejmować, bo młode życie jest ważniejsze. Dlatego chore jest dla mnie sądzenie za to, że pomógł staruszkowi lekko przyspieszyć śmierć. 2. Może należało przyjrzeć się sytuacji rodzinnej, bo skoro chciał uciec, to chyba miał powód. Może trzeba było pomóc a nie niszczyć??? Chore. Biedny facet :(
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić