aktualizacja 

Uszyłeś maseczkę? Sprawdź, czy faktycznie chroni

7

Maseczki jeszcze do niedawna były wyborem, dzisiaj koniecznością przy każdym wyjściu z domu. Coraz trudniej je dostać, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Naukowcy zbadali, z jakich tkanin najlepiej zrobić maseczkę samemu.

Uszyłeś maseczkę? Sprawdź, czy faktycznie chroni
Zdjęcie ilustrujące. (Getty Images)

Jeszcze niedawno o maseczkach nie myślał nikt. Dziś są przykrą koniecznością przy każdym opuszczeniu progu domu. Są coraz trudniej dostępne i coraz droższe. Tak rozwinął się "czarny rynek maseczek".

W wielu miejscach można kupić maseczki uszyte z różnych tkanin w domu. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge postanowili zbadać skuteczność takich masek. Jaki materiał jest najlepszy?

Po wielu testach okazało się, że najlepszym materiałem na maseczki byłby worek do odkurzacza. Dlaczego byłby? Ponieważ eksperci nie zalecają robienia z niego masek. Po rozcięciu może dojść do rozwarstwienia materiałów i wydobycia się z nich składników, których nie powinno się wdychać.

Popularne jest też robienie masek jednorazowych z filtrów do kawy. W artykule opublikowanym na E&T naukowcy w tej kwestii byli sporni. Wszystko zależy od tego, jaki jest to filtr, jednak ten standardowy z papieru na pewno nie będzie chronił przed niczym.

Co z maseczkami wielokrotnego użytku? Eksperci zauważyli, że świetną ochronę stanowi jeans. Doskonale blokuje cząsteczki, jednak utrudnia oddychanie i nie zapewnia filtracji wydychanego powietrza.

Jaka domowa maseczka będzie w takim razie najlepsza? Naukowcy zalecają warstwy. Bawełna nie chroni najlepiej przed uciekaniem cząsteczek, ale dodatek flizeliny i jeszcze jedna warstwa materiału mogą okazać się naprawdę dobrym pomysłem.

Eksperci z Uniwersytetu Cambridge mają jednak jedną uwagę. Żadna maseczka nie powinna być używana w nieskończoność. Jeśli decydujemy się na szyte maseczki, powinniśmy mieć ich kilka na zmianę i nie używać ich zbyt długo.

Z każdym praniem materiał się psuje i traci na możliwości wyłapywania cząsteczek wirusa. A maskę wielokrotnego użytku trzeba prać po każdym zdjęciu.

Zobacz także: Zobacz też: Jak roznosi się koronawirus? Naukowcy pokazali, jak to wygląda bez maseczki
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić