Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Uwaga na nowe monety. Niektórzy mogą mieć z nimi problem

3

Z początkiem 2020 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety. Masz je w portfelu? W niektórych sytuacjach możesz mieć problem. O co dokładnie chodzi?

Uwaga na nowe monety. Niektórzy mogą mieć z nimi problem
Uwaga na nowe monety (Pixabay)

Nowe monety w obiegu. Niektórym mogą sprawić problem

Na początku tego roku, dokładnie 2 stycznia, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety. Są to monety o nominałach: 10 gr, 20 gr, 50 gr oraz 1 zł. Być może nie każdy to zauważył, ponieważ niewiele różnią się od tych starszych.

Uwaga na nowe monety. Czym się różnią?

Z wyglądu nowe monety o nominałach 10 gr, 20 gr, 50 gr oraz 1 zł nie różnią się od poprzednich. Inny jest tylko materiał, z którego je wykonano. Został wykorzystany, ponieważ jest najzwyczajniej w świecie tańszy.

Z czego są produkowane nowe monety? Jak informuje "Fakt", są one wykonywane ze stali pokrytej miedzią i niklem. Do produkcji poprzednich używano droższego miedzioniklu.

Uwaga na nowe monety. Kiedy możemy mieć problem?

Jak się okazuje, starsze modele parkometrów lub automatów z napojami czy przekąskami nie odczytują poprawnie nowych monet. Gdy zatem mamy takie w portfelu, możemy mieć trudności z płatnościami w takich urządzeniach.

Udostępniano zestawy testowe w celu skalibrowania urządzeń. Jeśli gdziekolwiek jeszcze są takie punkty w Polsce, w których urządzenia nie zostały dostosowane do nowych monet, zachęcamy firmy serwisujące do niezwłocznego kontaktu z Narodowym Bankiem Polskim w celu nabycia zestawu testowego i dostosowania urządzeń - przekazała "Faktowi" Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić