Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Uwaga piesi, uwaga kierowcy. Weszły w życie nowe zasady pierwszeństwa

405
Podziel się:

W przepisach doszło do istotnych zmian. Chodzi o pierwszeństwo pieszych na przejściach. Jak teraz będą musieli zachowywać się kierowcy i osoby chcące przejść przez ulicę? Rozwiewamy wątpliwości.

Uwaga piesi, uwaga kierowcy. Weszły w życie nowe zasady pierwszeństwa
Telefon na przejściu dla pieszych? To niedopuszczalne (Pixabay)

Kierowca będzie musiał zachowywać dużą czujność. Podczas zbliżania się do przejścia do pieszych będzie zobowiązany do tego, by - oprócz zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych - zmniejszyć prędkość o tyle, żeby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo wtedy, gdy ten będzie przechodził na drugą stronę ulicy.

Nowe przepisy doprowadzają do tego, że kierowca musi być naprawdę bardzo uważny. Powinien obserwować przejścia dla pieszych i okolice. Co istotne, przepis dot. pierwszeństwa pieszych nie będzie dotyczyć tramwajów, a to ze względu na relatywnie długą drogę hamowania tego typu pojazdów.

Smartfon w ręku? Niedopuszczalne

Jest też jeszcze jeden ważny przepis. Podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko nie można używać telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Należy skupić się na obserwacji otoczenia.

I bardzo dobrze. To jak najbardziej słuszne rozwiązanie. Pieszy wpatrzony w ekran telefonu potrafi zatrzymywać się, gestykulować lub wręcz odwracać i kierować w przeciwną stronę - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy.

Jednocześnie zauważa, że nadal trzeba pamiętać o byciu rozsądnym i odpowiedzialnym. - Nawet najlepsze i najbardziej precyzyjne przepisy nie zwalniają nikogo od myślenia. Zarówno kierowcy, jak i piesi w rejonie przejść dla pieszych powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(405)
Norma
2 lata temu
Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu,nie rozumiem tych dyskusji ? Takie jest prawo ustalone i tyle kierowca ma przewidywać...w innych krajach jest to norma widząc pieszego dochodzącego do przejścia zatrzymać się...A u nas wręcz trzeba wtargnąć na przejście by moc przejść,bo nikt się nie zatrzyma nie stosuje odpowiedniej prędkości jazdy...a nawet jak ktoś się zatrzyma to drugie auto na przejściu go wyprzedza...przykre
Cześć
2 lata temu
Oczywiście kierowca musi obserwować pieszych tylko wtedy nie będzie obserwować innych kierowców, tylko ktoś bez wyobraźni mógł wymyślić taki przepis bo przecież łatwiej pieszemu się zatrzymać na chwilę niż gwałtownie zatrzymać samochód bo pieszy wtargnął na jezdnię bo miał pierwszeństwo. Skutek będzie taki ze wzrośnie liczba potrąceń
Tolerancjia
2 lata temu
Dlaczego to budzi takie oburzenie ? W innych krajach obowiązkiem kierowcy jest widząc pieszego w pobliżu pasów zatrzymanie się
Jaki
2 lata temu
W Szwajcarii obowiązkiem kierowcy jest widząc pieszego dochodzącego do pasów się zatrzymać !
Bywa
2 lata temu
Człowiek musi wręcz wtargnąć na ulice by przejść przez pasy,auta przeważnie się nie zatrzymują ! A nawet byłam świadkiem zdarzenia, ze jedno auto się zatrzymało a drugie je wyprzedzało na przejściu !
gość
2 lata temu
A worki na trupy już macie, czy dopiero zamówione.
gość
2 lata temu
A piesi nadal będą włazić z kopyta ma pasy, z kapturem na łbie i smartfonem przed ślepiami i będą to robić BEZKARNIE!!!!
nie?
2 lata temu
a wystarczyło by ustawiać sygnalizację na żądanie,tanich ledów pełno,Przecież pieniędzy mamy całe mnóstwo,,,,
Sobiesław
2 lata temu
Te tzw. pasy, to w sumie jest także SKRZYŻOWANIEM! Tyle, że drogi przeznaczonej do ruchu pieszych z drogą przeznaczona do ruchu pojazdów!! A jakie zasady obowiązują przy wjeżdżaniu na skrzyżowanie? A to, że pieszy nie jedzie a chodzi, to nie oznacza, że nie dokonuje zajęcia miejsca na wyżej opisanym skrzyżowaniu! A skoro jest to skrzyżowanie drogi pieszych z drogą pojazdów, TO ZASADY MUSZĄ BYĆ IDENTYCZNE dla każdego z użytkowników! W tym także rowerzystów i tych na wrotkach, rolkach, deskorolkach czy hulajnogach! Jak zasady obowiązujące będą identyczne dla wszystkich, to znacznie zmaleje ilość incydentów na takich skrzyżowaniach! I co tu wydziwiać zmianami przepisów!
Gal Anonim
2 lata temu
Najprostszym przepisem byłoby nakazanie rozejrzenia się pieszemu przed wtargnięciem na jezdnię, czy nic nie jedzie, bo jak wiadomo (ale niestety nie wszystkim) jezdnia jest dla samochodów, dla pieszych są chodniki. A tak na marginesie - pasy to też jezdnia.
życie
2 lata temu
Czy ja dobrze czytam. Samochód będzie musiał się zatrzymać gdy w OKOLICACH PRZEJŚCIA BĘDZIE JAKIŚ PIESZY??? Gdzie w centrum miast są przejścia w którego okolicach nie ma jakiegoś człowieka???
szach mat
2 lata temu
Czyli wystarczy stać przy pasach obok sejmu, by zablokować wyjazd Morawieckiego z sejmu. "Strajk kobiet" będzie skuteczniejszy :)
litości
2 lata temu
Mateuszu Domański, kiedy weszły w życie???
ktosik
2 lata temu
Za moich szkolnych lat pani wychowawczyni uczyła nas, że przed wejściem na pasy należy spojrzeć w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Jeśli nic nie jedzie można wejść na pasy. I wystarczyło dbać o taką edukację bezpieczna droga do i ze szkoły i żadne inne przepisy nie byłyby konieczne. A tak: większość pieszych chodzi jak przysłowiowe "święte krowy", nie patrzą na drogę tylko w telefony i wchodzą prosto pod koła samochodu. Albo stoi taki przy przejściu, rozmawia przez telefon i teraz bądź mądry kierowco: chce przejść czy tylko sobie gada przez fona?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić