Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

VAT. Zmiany od 1 października. To trzeba wiedzieć

0
Podziel się:

Zarówno płatnicy, jak i podatnicy VAT muszą regularnie aktualizować swoją wiedzę na temat przepisów. Już od przyszłego tygodnia czekają ich kolejne zmiany. 1 października 2020 roku nastąpi m.in. likwidacja dotychczasowych deklaracji, a to tylko jedna z kwestii.

VAT. Zmiany od 1 października. To trzeba wiedzieć
VAT – zmiany od 1 października 2020 roku (Getty Images, PeopleImages)

Zmiany, które wejdą w życie 1 października, obejmują zasady raportowania rozliczeń VAT. Do wdrożenia nowych zasad są zobowiązane zarówno podmioty posiadające status przedsiębiorców, jak i jednostki sektora finansów publicznych. Generalnie obowiązek obejmuje wszystkich płatników podatku VAT, składający m.in. deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

VAT – zmiany od 1 października 2020 roku

Według ustaleń "Gazety Prawnej" od 1 października nastąpi likwidacja obecnych deklaracji VAT. Jednostki sektora finansów będą zobowiązane do przekazywania jednego pliku, w którym zawrą wszystkie rozliczenia VAT – JPK VAT.

JPK VAT – co to jest, do kiedy wysyłać?

JPK VAT to plik, który zawiera jednocześnie ewidencję i deklarację VAT. Jak podano na stronie "Podatki GOV", obejmuje on zestaw informacji o zakupach i sprzedaży. Przedsiębiorcy są zobowiązani do nadesłania go do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni – i to nawet w przypadku, gdy dotychczas mieliśmy do czynienia z rozliczeniem kwartalnym.

Jednostki zobowiązane do rozliczenia VAT zgodnie z nowymi zasadami prawdopodobnie napotkają na problem z wprowadzeniem danych w rejestrach sprzedaży. Wątpliwości odnośnie wypełnienia JPK VAT będą dotyczyły wyboru rodzaju danych. Mogą zostać one zakwalifikowane jako opodatkowane, zwolnione, wyłączone z rejestru zakupów lub poza VAT.

Zobacz także: Zobacz też: Zmiana w podatkach dla części firm. "To proces uszczelnienia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić