Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Księża a podatki. Stanowcza opinia Polaków [BADANIE]

492

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna temu, by księża byli zwolnieni z płacenia podatków - wynika z badania przeprowadzonego dla o2.pl.

Księża a podatki. Stanowcza opinia Polaków [BADANIE]
(Getty Images)

Większość Polaków identyfikuje się jako chrześcijanie. Mimo że religia wywarła duży wpływ na naszą tradycję, wśród rodaków jest wielu przeciwników przyznawania Kościołowi katolickiemu specjalnych przywilejów – w tym m.in. zwolnienia z podatków. Pokazało to badanie na panelu Ariadna przeprowadzone dla o2.pl.

Czy Kościół katolicki płaci w Polsce podatki?

Na pytanie o to, czy według ich wiedzy Kościół katolicki i księża płacą w Polsce jakiekolwiek podatki, odpowiedź "nie" wybrało aż 58 proc. respondentów. 24 proc. osób zaznaczyło "tak", a 18 proc. – "trudno powiedzieć".

Wśród wyborców Andrzeja Dudy 45 proc. osób odpowiedziało przecząco, a 38 proc. twierdząco. Większą dysproporcję zauważono u osób, które opowiedziały się za Rafałem Trzaskowskim – 74 proc. wybrało "nie", a zaledwie 18 proc. "tak".

Czy Kościół Katolicki rzeczywiście jest zwolniony z opłat na rzecz państwa? Zarówno księża katoliccy, jak i duchowni innych wyznań zgodnie z prawem muszą płacić w Polsce podatki. Wybierają jednak formę ryczałtu, a kwotę kwartalnego podatku dla osoby duchownej ustala Urząd Skarbowy. Stawki różnią się w zależności od wielkości danej parafii. Z kolei w sprawach technicznych rozliczają się za pomocą formularza PIT-19A, gdzie wpisują jednak nie kwoty przychodu i dochodu, lecz składek zdrowotnych.

Kościół katolicki a podatki. Czy księża w Polsce powinni je płacić?

Polacy byli bardziej zgodni w kwestii tego, czy księża powinni być zwolnieni z obowiązku płacenia podatków. Przeciwnikami takiego rozwiązania okazało się aż 78 proc. respondentów. Wariant "raczej nie" wybrało 18 proc., a "zdecydowanie nie" aż 60 proc.

12 proc. Polaków uważa, że księża powinni zostać zwolnieni z tego obowiązku. Po 6 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak". Niezdecydowani stanowią 10 proc. badanych.

Jak wygląda ta proporcja wśród wyborców Andrzeja Dudy? 21 proc. zwolenników obecnego prezydenta uważa, że księża nie powinni płacić w Polsce podatków, a 69 proc. ma przeciwne zdanie. Z kolei aż 89 proc. osób, które głosowały na Rafała Trzaskowskiego, domaga się obciążenia księży tym obowiązkiem, a 7 proc. – zwolnienia z niego.

Nota metodologiczna: badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1055 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 11 – 14 września 2020 roku.

Zobacz także: Zobacz też: "Ideologia singli" zagraża Polsce? Ekspert komentuje słowa abp. Marka Jędraszewskiego
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić