o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Księża a podatki. Stanowcza opinia Polaków [BADANIE]

321
Podziel się

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna temu, by księża byli zwolnieni z płacenia podatków - wynika z badania przeprowadzonego dla o2.pl.

Księża a podatki. Stanowcza opinia Polaków [BADANIE]
(Getty Images)
bDnrhiBN

Większość Polaków identyfikuje się jako chrześcijanie. Mimo że religia wywarła duży wpływ na naszą tradycję, wśród rodaków jest wielu przeciwników przyznawania Kościołowi katolickiemu specjalnych przywilejów – w tym m.in. zwolnienia z podatków. Pokazało to badanie na panelu Ariadna przeprowadzone dla o2.pl.

Czy Kościół katolicki płaci w Polsce podatki?

Na pytanie o to, czy według ich wiedzy Kościół katolicki i księża płacą w Polsce jakiekolwiek podatki, odpowiedź "nie" wybrało aż 58 proc. respondentów. 24 proc. osób zaznaczyło "tak", a 18 proc. – "trudno powiedzieć".

bDnrhiBP

Wśród wyborców Andrzeja Dudy 45 proc. osób odpowiedziało przecząco, a 38 proc. twierdząco. Większą dysproporcję zauważono u osób, które opowiedziały się za Rafałem Trzaskowskim – 74 proc. wybrało "nie", a zaledwie 18 proc. "tak".

Czy Kościół Katolicki rzeczywiście jest zwolniony z opłat na rzecz państwa? Zarówno księża katoliccy, jak i duchowni innych wyznań zgodnie z prawem muszą płacić w Polsce podatki. Wybierają jednak formę ryczałtu, a kwotę kwartalnego podatku dla osoby duchownej ustala Urząd Skarbowy. Stawki różnią się w zależności od wielkości danej parafii. Z kolei w sprawach technicznych rozliczają się za pomocą formularza PIT-19A, gdzie wpisują jednak nie kwoty przychodu i dochodu, lecz składek zdrowotnych.

bDnrhiBV

Kościół katolicki a podatki. Czy księża w Polsce powinni je płacić?

Polacy byli bardziej zgodni w kwestii tego, czy księża powinni być zwolnieni z obowiązku płacenia podatków. Przeciwnikami takiego rozwiązania okazało się aż 78 proc. respondentów. Wariant "raczej nie" wybrało 18 proc., a "zdecydowanie nie" aż 60 proc.

12 proc. Polaków uważa, że księża powinni zostać zwolnieni z tego obowiązku. Po 6 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak". Niezdecydowani stanowią 10 proc. badanych.

bDnrhiBW

Jak wygląda ta proporcja wśród wyborców Andrzeja Dudy? 21 proc. zwolenników obecnego prezydenta uważa, że księża nie powinni płacić w Polsce podatków, a 69 proc. ma przeciwne zdanie. Z kolei aż 89 proc. osób, które głosowały na Rafała Trzaskowskiego, domaga się obciążenia księży tym obowiązkiem, a 7 proc. – zwolnienia z niego.

Nota metodologiczna: badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1055 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 11 – 14 września 2020 roku.

bDnrhiBX
Zobacz także: Zobacz też: "Ideologia singli" zagraża Polsce? Ekspert komentuje słowa abp. Marka Jędraszewskiego
bDnrhiCq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(321)
Może dożyję
2 miesiące temu
Płacić i jeszcze raz płacić !!!! a czym jest lepszy od Kowalskiego bez sukienki ?
salcia
2 miesiące temu
sprowadzali auta bez podatku i je sprzedawali znajomym,to samo robili z ziemią i domami
nela
2 miesiące temu
a potem emeryturka z naszych pieniędzy i domy emeryta
bDnrhiCr
fructus
2 miesiące temu
...a zapomnieliśmy o świętopietrzu,które Polska płaci Watykanowi.Ile to zapłacimy 29 września..?
Obserwator
2 miesiące temu
A czym się różnią od normalnych ludzi? Tym że chodzą w kieckach. Powinni stanowić służbę dla Boga i ludzi , a mają się za nadzwyczajną uprzywilejowaną kastę.
Najnowsze komentarze (321)
ddd
2 miesiące temu
Może dożyję momentu, kiedy kler zacznie normalnie płacić ZUS, VAT, CIT, a przede wszystkim PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI !!! Płacę za m2 garażu ponad 20zł roczne !!!!!
zbysz K.O.
2 miesiące temu
księża płacą podatek ryczałtowy ! Dziwne,że aż 58 % Polaków tego nie wie!
sondor
2 miesiące temu
Konstytucja jasno i wyraźnie stanowi - każdy obywatel jest równy wobec prawa. To nie folwark Orwela, a taki chcą wprowadzić ci z PISu, jakby byli równi i równiejsi!!!
oleg
2 miesiące temu
też tak uważam
emeryt
2 miesiące temu
Nienawiść do Księży to jest wpływ Masonów na społeczeństwo. Niektórzy zawinili a wszyscy muszą cierpieć.to jest walka DEMONÓW z katolikami.
kolo
2 miesiące temu
powinni placic podwojnie
marcozgdyni
2 miesiące temu
Polscy księża płacą w Polsce podatki, tylko pytanie w jakiej wysokości one są i kto je nalicza. I tu jest problem. Każdy obywatel RP płaci podatek w wysokości 18% lub więcej a księża mają jakiś dziwny przelicznik w wysokości podatku (kto go ustalał?) jest on naliczany ryczałtowo od każdego parafianina w danej parafii. Pozdrawiam.
Melcia
2 miesiące temu
Nie mam dziś czasu. Przyjadę jutro
bDnrhiCj
bez złudzeń
2 miesiące temu
"Na pytanie o to, czy według ich wiedzy Kościół katolicki i księża płacą w Polsce jakiekolwiek podatki, odpowiedź "nie" wybrało aż 58 proc. respondentów." To znaczy, że większość pytanych nie ma pojęcia, ale się wypowiedziało.
żadnych
2 miesiące temu
Żadnych ulg, skromne kościoły, skromne plebanie, bardzo skromne życie, obciążenia podatkowe jak wszyscy, mało zakazała bym prowadzenie działalności gospodarczej, a rydzyka wystrzeliła bym w kosmos, a może nie bo zaśmieci nam jeszcze kosmos,
Winicjusz
2 miesiące temu
Kościół jest opodatkowany. Każdy proboszcz płaci kwartalny podatek do urzędu skarbowego, naliczany RYCZAŁTOWO od wszystkich dochodów oraz osób, zameldowanych na terenie danej parafii, także nienależących do Kościoła. Księża katecheci, nauczający religii w szkołach, dostają pensje, od których odprowadzają podatek także do urzędu skarbowego. Wyliczono, że z tytułu ryczałtu księża płacą ponad 13,4 mln PLN, a z tytułu umowy o pracę 78 mln PLN, co daje rocznie w tym sektorze podatków ponad 91 mln PLN. -- Płacenie podatków jest obligatoryjne, a nie kwestia wyboru. Manipulacja medialna.
szerszeń
2 miesiące temu
Z ankiety wynika tylko tyle, że 75% Polaków nie ma pojęcia o spawie, w której się wypowiada. Inaczej mówiąc - proces ich ogłupiania jest już daleko posunięty. Jeszcze trochę, a będziemy wysoko rozwiniętym krajem niewolników, którzy dla zabawy prawdziwych władców będzie głosował tak, jak im instruktorzy podadzą w telewizji lub w internecie. A tak nawiasem mówiąc, chcesz się dowiedzieć, czy duchowni płacą podatki - spytaj urząd skarbowy. To najpewniejsze źródło. Niektórzy pewnie się zdziwią...
krakus
2 miesiące temu
brednie prawie 100% polaków jest za tym by księża płacili podatki
MARKO
2 miesiące temu
AUTA BEZ PODATKU, KOMISY SAMOCHODOWE Z JAKIMŚ ŚLADOWYM, AGENCJE TOWARZYSKIE TO JUŻ W OGÓLE!!! OPODATKOWAĆ WIERNYCH I KONIEC!!! WTEDY OKAŻE SIĘ ILU TAK NAPRAWDĘ JEST W POLSCE KATOLIKÓW!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić