Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

W Polsce będzie 15 nowych miast. Po 4 w woj. łódzkim i mazowieckim

11
Podziel się:

W 2023 r. przybędzie w Polsce 15 nowych miast. Najwięcej, bo aż po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim. Dzięki temu nasz kraj będzie mógł pochwalić się aż 979 miastami.

W Polsce będzie 15 nowych miast. Po 4 w woj. łódzkim i mazowieckim
Cegłów, który stał się miastem w 2022 roku (YouTube)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Tym samym niektóre miejscowości uzyskają status miasta.

Nowe miasta w 2023 roku

Dzięki temu od 1 stycznia 2023 roku Polska będzie mogła pochwalić się, że ma aż 979 miast na mapie. Przybędzie ich bowiem aż piętnaście. Najwięcej, bo aż po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim.

W tym pierwszym będą to: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim oraz Ujazd w powiecie tomaszowskim. W drugim natomiast Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim.

Po dwa miasta "dostaną" województwa małopolskie i świętokrzyskie. Jedno nowe miasto pojawi się odpowiednio w województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

W Małopolsce status miasta otrzyma Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. W Świętokrzyskiem zaś będzie to Łopuszno i Piekoszów położone w powiecie kieleckim.

Na Dolnym Śląsku mieszkańcy Miękini będą mogli stwierdzić, że mieszkają w mieście. Na Śląsku z kolei ten zaszczyt przypadnie mieszkańcom Włodowic w powiecie zawierciańskim.

Do tej pory w Polsce było 964 miast. W 2022 roku przybyło ich dziesięć. Były to: Pruszcz w województwie kujawsko-pomorskim, Izbica w województwie lubelskim, Lutomiersk i Bolimów w województwie łódzkim, Cegłów, Nowe Miasto i Jedlnia-Letnisko w województwie mazowieckim, Kaczory w województwie wielkopolskim, Olsztyn -w województwie śląskim i Iwaniska w województwie świętokrzyskim.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Gość
3 miesiące temu
Powiat PIOTRKOWSKI a nie PIOTROWSKI
Basia
3 miesiące temu
W Piekoszowie radni są bardzo zaradni. Dbają o siebie i swoje rodziny.
Niki
3 miesiące temu
W Piekoszowie to przewodnicząca Rady Gminy była odpowiedzialna za sondaż mieszkańców za i przeciw prawom miejskim. Ciekawe że za było tylko 20% i nagle stajemy się miastem. Nie wiem tylko czy wszyscy wiedzą że za miastem stoją wyższe podatki od nieruchomości, wywóz śmieci, droższa woda i ścieki itp. Brawo Wójcie i Radni, może tym biedniejszym oddacie swoje diety.
Swój
3 miesiące temu
Lepiej mieszkać w bogatej gminie niż w biednym mieście np Łódź
Niki
3 miesiące temu
Piekoszów miastem to śmieszne, może najpierw kanalizacja dla wszystkich mieszkańców, chodniki, kamyczki i drzewka a nie tylko na osiedlu gdzie mieszka Wójt!!!!!
Basia
3 miesiące temu
Dlaczego post o braku kanalizacji w Piekoszowie został usunięty? Wg was niewygodną prawdę należy ukrycie
danny
3 miesiące temu
nauczyciele mają przechlapane, bo stracą dodatek wiejski 10 procent. Ależ będzie lament.
Niedowiary
3 miesiące temu
Może najpierw przydałoby się zadbac o te już istniejące
Burmistrz na ...
3 miesiące temu
Burmistrz brzmi lepiej, niż Sołtys. Bycie radnym miejskim; to też niezła fucha, a diety radnych, czy zarobki burmistrza są też nie do pogardzenia.
heh
3 miesiące temu
Jastrząb, ok 1000 mieszkańców i to ma być miasto? Po co im to, tylko większe podatki, chyba że władze już nie mają gdzie upychać znajomych a wraz z awansem na miasto urząd się powiększy.
Zapiecek
3 miesiące temu
Nowe miasta, nowe urzędy,a w urzędach grzędy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić