W Poznaniu tylko jeden diakon do wyświęcenia. "Bądźmy rzetelni"

46

Od dawna mówi się o kryzysie w Kościele, ale takich danych jeszcze nie było. W sobotę 25 maja w archidiecezji poznańskiej święcenia kapłańskie przyjmie tylko jeden kandydat. Ks. Daniel Wachowiak ujawnia, że gdyby nie wydłużenie przygotowań do święceń to w Poznaniu nie byłoby ani jednego kandydata.

W Poznaniu tylko jeden diakon do wyświęcenia. "Bądźmy rzetelni"
Święcenia diakonatu. Zdjęcie ilustracyjne. (Archidiecezja Poznańska)

Liczba wyświęceń kapłańskich w Polsce systematycznie maleje. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" 12 lat temu święcenia kapłańskie w Poznaniu przyjmowało 19 diakonów, w ubiegłym roku przyjęło je ośmiu diakonów, w tym roku jest tylko jeden kandydat.

Rzecznik poznańskiej kurii, ks. Maciej Szczepaniak w rozmowie z "GW" wyjaśnia, skąd tak mała liczba diakonów do wyświęceń.

Sześć lat temu nie był prowadzony nabór na pierwszy rok seminarium ze względu na wprowadzenie siedmioletniego przygotowania do święceń w formie tzw. roku propedeutycznego poprzedzającego studia - tłumaczy duchowny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?

Aktywny w mediach społecznościowych ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii w Koziegłowach podkreśla, że gdyby nie wydłużenie formacji o rok, w tym roku nie byłoby żadnego chętnego do przyjęcia święceń.

Wielu emocjonuje się JEDYNYM diakonem, który przyjmie święcenia kapłańskie w Poznaniu. To wynik wydłużenia o rok formacji. Było to właśnie 6 lat temu. Ten jeden kandydat jest po urlopie dziekańskim. Gdyby nie ten fakt, nie byłoby w ogóle święceń w tym roku - ujawnia ks. Daniel Wachowiak.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Innym powodem spadającej liczby powołań jest łączenie seminariów duchownych. W Poznaniu uczą się już kandydaci z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także diecezji kaliskiej i bydgoskiej.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić